MSZ: Polska dostarczy do Indii ponad 1,5 tony sprzętu medycznego

MSZ: Polska dostarczy do Indii ponad 1,5 tony sprzętu medycznego
Fot. Pixabay

Polska dostarczy do Indii ponad 1,5 tony sprzętu medycznego, w tym koncentratory tlenu – poinformowało w piątkowym komunikacie Ministerstwo Spraw Zagranicznych. Transport realizowany przez PLL LOT – według informacji MSZ przekazanych PAP – wylądował w piątek w Nowym Delhi.

O przekazaniu transportu z pomocą medyczną do Indii poinformował PAP w czwartek wiceszef resortu dyplomacji odpowiadający m.in. za pomoc rozwojową Paweł Jabłoński. W komunikacie z piątku MSZ podkreślił, że Polska odpowiedziała na apel strony indyjskiej do społeczności międzynarodowej o pilną pomoc w obliczu dramatycznej sytuacji epidemicznej w związku z COVID-19.

MSZ dodało, że Polska zdecydowała o przekazaniu z zasobów Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych stu sztuk koncentratorów tlenu oraz najbardziej potrzebnego sprzętu medycznego.

– Polska jest odpowiedzialnym i solidarnym członkiem społeczności międzynarodowej. Reagujemy na najpilniejsze problemy i kryzysy na świecie. Pomoc dla państw szczególnie dotkniętych pandemią COVID-19 to nie tylko bezpośrednie wsparcie dla mieszkańców tych państw, dzięki tej pomocy dbamy także o bezpieczeństwo zdrowotne na świecie – podkreślał wiceszef MSZ Paweł Jabłoński, cytowany w komunikacie resortu.

MSZ poinformował, że Indie zwróciły się m.in. o generatory i koncentratory tlenu, respiratory, butle tlenowe, a także leki wspomagające terapię pacjentów chorych na COVID-19.

Resort poinformował, ze dzięki Polskim Liniom Lotniczym LOT Polska dostarczy to Indii ponad 1,5 tony sprzętu medycznego.

– Pomoc humanitarna zostanie przetransportowana przez Polskie Linie Lotnicze LOT 6 maja br. i trafi bezpośrednio do Indyjskiego Czerwonego Krzyża w Nowym Delhi. W organizacji transportu, obok PLL LOT i RARS uczestniczy Kancelaria Prezesa Rady Ministrów, Ministerstwo Spraw Zagranicznych, Rządowe Centrum Bezpieczeństwa oraz Ambasada RP w Nowym Delhi – czytamy w komunikacie MSZ.

Według informacji MSZ przekazanych PAP, transport z pomocą humanitarną w piątek rano czasu polskiego wylądował już w Nowym Delhi. (PAP)

Mateusz Roszak
Print Friendly, PDF & Email