MSZ apeluje o unikanie podróży zagranicznych, które nie są konieczne

MSZ apeluje o unikanie podróży zagranicznych, które nie są konieczne
Fot. Pixabay

MSZ zaapelowało we wtorek o unikanie podróży zagranicznych, które nie są konieczne. Jak podkreślił resort, podróże mogą wiązać się z licznymi trudnościami takimi jak: problem z powrotem do kraju, ograniczenia w ruchu i obowiązek poddania się badaniom lekarskim lub kwarantannie.

– Przypominamy, że MSZ apeluje o unikanie podróży zagranicznych, które nie są konieczne. Podróże mogą wiązać się z licznymi trudnościami takimi jak: problem z powrotem do kraju, ograniczenia w ruchu, obowiązek poddania się badaniom lekarskim i/lub kwarantannie – podkreślił na Twitterze resort dyplomacji.

Szczegółowe informacje nt. sytuacji epidemiologicznej i warunków wjazdu do poszczególnych państw można znaleźć na stronie internetowej resortu w zakładce „Informacje dla podróżujących”. MSZ zachęca także do śledzenia bieżących doniesień nt. zagrożenia epidemiologicznego koronawirusem przed wyjazdem za granicę na stronie Europejskiego Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC).

Od północy 22 grudnia obowiązuje zakaz lądowania w Polsce samolotów z lotnisk położonych m.in. na terytorium Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej. Zakaz został wprowadzony przez polskie władze po wykryciu na Wyspach nowego wariantu wirusa SARS-CoV-2.

Nowe rozporządzenie wydłuża obowiązywanie „starego” rozporządzenia ws. zakazu lotów z 7 grudnia 2020 roku do 6 stycznia 2021 roku. W nowych obostrzeniach – do katalogu dziewięciu państw, z których samoloty nie mogą lądować w Polsce – dołączono także Wielką Brytanię i Irlandię Północną.

Lista państw z zakazem lotów obejmuje też: Bośnię i Hercegowinę, Czarnogórę, Gruzję, Jordanię, Armenię, Kosowo, Macedonię, Serbię, USA – z wyjątkiem lotnisk w stanach Illinois i Nowy Jork. Na liście nie ma krajów z UE, Europejskiego Obszaru Gospodarczego i strefy Schengen. (PAP)

Wiktoria Nicałek
Print Friendly, PDF & Email