W dniach 11-12 marca br. w Warszawie odbyło się IV stacjonarne spotkanie Zespołu ds. reformy systemu pomocy społecznej. Są już pierwsze efekty – jak wskazuje MRPiPS – wysłany został wniosek o wpisanie do wykazu prac rządu projektu zmieniającego częstotliwość weryfikacji kryteriów dochodowych w pomocy społecznej.
Zespół ds. reformy systemu pomocy społecznej składa się z ekspertów, naukowców, praktyków reprezentujących samorządy wszystkich szczebli, przedstawicieli instytucji sektora pomocy społecznej czy organizacji pozarządowych.
IV stacjonarne posiedzenie Zespołu odbyło się w dniach 11-12 marca br. w Centrum Partnerstwa społecznego „Dialog” im. A. Bączkowskiego w Warszawie. Spotkaniu przewodniczyła podsekretarz stanu w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Katarzyna Nowakowska.
Kompleksowe podejście do zmian w pomocy społecznej
Wydarzenie było okazją do podsumowania dotychczasowych prac, omówienia dalszych działań w zakresie oczekiwanej zmiany systemowej, a także wręczenia nominacji nowo powołanym członkom.
– Prace zespołu cechuje kompleksowe podejście do zmian w systemie pomocy społecznej. Już wysłany został wniosek o wpisanie do prac rządu projektu ustawy zmieniającej częstotliwość weryfikacji kryteriów dochodowych w pomocy społecznej. Pracujemy nad lepszym wsparciem osób w kryzysie bezdomności, rozwoju usług społecznych i mieszkalnictwa wspomaganego i szeregu innych kwestii. W tym półroczu chcemy, by kolejne projekty zostały przekazane do prac rządu. Co ważne – wszyscy zgadzamy się z tym, że w centrum prac zespołu, jak i w centrum systemu pomocy społecznej, stoi człowiek i projektując zmiany o tym musimy pamiętać – podkreśliła wiceminister Katarzyna Nowakowska.
Ważne ustalenia
W trakcie pierwszego dnia spotkania zaprezentowano propozycje zmian do ustawy o pomocy społecznej oraz ustawy o realizowaniu usług społecznych przez centrum usług społecznych.
Wśród tych kluczowych znalazły się, m.in. doprecyzowanie definicji osoby w kryzysie bezdomności, pracy socjalnej, wpisanie definicji streetworkingu, kręgów wsparcia oraz deinstytucjonalizacji, wsparcie kadr systemu pomocy społecznej, uszczegółowienie zapisów dotyczących mieszkalnictwa jako jednej z głównych form pomocy osobom wymagającym w tym zakresie wsparcia, ustanowienie lokalnego planu rozwoju usług społecznych i deinstytucjonalizacji jako elementarnego dokumentu strategicznego samorządów. Do tego dochodzi konieczność rozwoju takich jednostek sektora pomocy społecznej jak centra usług społecznych koordynujące usługi środowiskowe dla lokalnej społeczności.
Po ostatecznym opracowaniu projektu dokument trafi na ścieżkę legislacyjną. Dotychczas w wyniku prac Zespołu złożono wniosek o wpisanie do wykazu prac rządu projektu dotyczącego corocznej weryfikacji kryteriów dochodowych w ramach ustawy o pomocy społecznej. Opracowano także projekt rozporządzenia Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej zmieniającego rozporządzenie w sprawie minimalnych standardów noclegowni, schronisk dla osób bezdomnych, schronisk dla osób bezdomnych z usługami opiekuńczymi i ogrzewalni.