MRPiPS: Rozpoczął prace zespół ds. wsparcia rodziców doświadczających utraty ciąży oraz śmierci dziecka tuż po urodzeniu

MRPiPS: Rozpoczął prace zespół ds. wsparcia rodziców doświadczających utraty ciąży oraz śmierci dziecka tuż po urodzeniu
Fot. Pixabay

Analiza obecnie funkcjonujących przepisów oraz wyznaczenie kierunku potrzebnych zmian to główne zadania Zespołu ds. opracowania rozwiązań w zakresie wsparcia rodziców doświadczających utraty ciąży oraz śmierci dziecka tuż po urodzeniu. W poniedziałek odbyło się pierwsze posiedzenie powołanego przez ministra pracy zespołu, w którym uczestniczą przedstawiciele ministerstw, instytucji publicznych oraz organizacji pozarządowych.

Każdego roku w Polsce dochodzi do strat ok. 30 tys. potwierdzonych medycznie ciąż. Przeżywający żałobę rodzice zasługują na wsparcie ze strony państwa, niestety obowiązujące dzisiaj przepisy mnożą formalności, a w niektórych przypadkach wykluczają możliwość skorzystania z konkretnych rozwiązań.

W odpowiedzi na ten problem minister rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk powołała zespół ds. opracowania rozwiązań w zakresie wsparcia rodziców doświadczających utraty ciąży oraz śmierci dziecka tuż po urodzeniu.

– Dzisiaj rozpoczynamy prace z jednej strony nad zdiagnozowaniem występujących problemów, a z drugiej – nad opracowaniem kierunku zmian, stworzeniu swoistej białej księgi, która w dłuższej perspektywie pozwoli nam na tworzenie środowiska przyjaznego rodzicom, prawdziwie wspierającego, które nie funduje dodatkowych traum osobom już i tak boleśnie doświadczonym przez życie – mówi minister Agnieszka Dziemianowicz-Bąk.

Szeroka koalicja na rzecz wsparcia rodziców doświadczających straty

Do prac zespołu zaproszeni zostali przedstawiciele m.in. Ministerstwa Zdrowia, Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, Biura Rzecznika Praw Dziecka, Rzecznika Praw Obywatelskich, Rzecznika Praw Pacjenta, Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, a także organizacje pozarządowe zajmujące się tematyką wsparcia osób, które mierzą się z utratą ciąży czy śmiercią dziecka.

Podczas pierwszego posiedzenia omówiono m.in. problem konieczności ustalenia płci dziecka jako warunku skorzystania z przysługujących uprawnień takich jak skrócony urlop macierzyński czy zasiłek pogrzebowy. Na tę kwestię uwagę zwróciło Ministerstwo Pracy.

Dla kogo zasiłek pogrzebowy, a dla kogo skrócony urlop macierzyński?

W Polsce kobiety, które poroniły, mają możliwość rejestracji utraconego dziecka w urzędzie stanu cywilnego oraz zorganizowania pochówku wraz z przysługującym wtedy zasiłkiem pogrzebowym. Oprócz tego przysługuje im także prawo do skróconego urlopu macierzyńskiego trwającego 56 dni oraz urlopu okolicznościowego.

Pomoc ta dostępna jest jednak jedynie w sytuacji, gdy możliwe jest ustalenie płci dziecka. W zdecydowanej większości przypadków poronień płeć nie jest jeszcze możliwa do ustalenia w prosty sposób, bo dochodzi do nich najczęściej przed 12 tygodniem ciąży.

W ocenie MRPiPS konieczne są zmiany w tym zakresie.

Czym będzie zajmował się zespół?

Zespół ds. opracowania rozwiązań w zakresie wsparcia rodziców doświadczających utraty ciąży oraz śmierci dziecka tuż po urodzeniu będzie kontynuował prace nad propozycjami zmian legislacyjnych, które zapewnią rodzicom przejrzyste i dostępne mechanizmy wsparcia. Kolejne spotkania będą poświęcone szczegółowej analizie poszczególnych obszarów prawnych, w tym kwestii związanych z ubezpieczeniami społecznymi, prawem pracy i rejestracją stanu cywilnego.

Źródło: MRPiPS
Print Friendly, PDF & Email