MRPiPS: Dodatkowy urlop dla rodziców wcześniaków stał się faktem

MRPiPS: Dodatkowy urlop dla rodziców wcześniaków stał się faktem
Fot. Laura Garcia / Pexels

19 marca 2025 roku to ważna data dla tysięcy rodzin w Polsce. Tego dnia w życie weszły przepisy wprowadzające dodatkowy urlop dla rodziców dzieci urodzonych przedwcześnie i hospitalizowanych po urodzeniu. Oddajemy im czas spędzony w szpitalach – czas, który do tej pory bezpowrotnie tracili – zaznacza Ministerstwo Rodziny Pracy i Polityki Społecznej.

Narodziny dziecka to wydarzenie szczególne, które niesie za sobą wiele emocji. Gdy dziecko rodzi się przedwcześnie lub z innych powodów musi zostać po narodzinach w szpitalu, pojawia się dodatkowy stres i lęk o zdrowie, a nierzadko także życie maleństwa. Do tej pory długie tygodnie spędzane przy inkubatorze liczyły się jako zwykły urlop macierzyński, w efekcie po długo wyczekiwanym wspólnym powrocie do domu rodzice mieli dużo mniej czasu na spędzenie go razem. 

To się zmieniło. Dziś (19 marca) weszły w życie przepisy wprowadzające dodatkowy urlop dla rodziców dzieci urodzonych przedwcześnie oraz hospitalizowanych po narodzinach.   

„Oddajemy rodzicom czas”  

– Oddajemy rodzicom to, co najcenniejsze, czyli czas, który mogą spędzić ze swoim maluszkiem. Ten czas rodzicom wcześniaków, rodzicom tych noworodków, które z powodów zdrowotnych dłużej niż przeciętnie zostają w szpitalu, był odbierany – mówiła podczas briefingu prasowego w MRPiPS minister Agnieszka Dziemianowicz-Bąk.  

– To wspólny sukces Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej oraz strony społecznej – rodziców wcześniaków, lekarzy, organizacji zrzeszonych w Koalicji dla Wcześniaka, która przez rok współpracowała z nami nad projektem ustawy – wskazuje resort. 

Dodatkowe 8 lub 15 tygodni urlopu  

Ustawa wprowadza dodatkowy urlop macierzyński do 8 tygodni lub do 15 tygodni – w zależności od okresu hospitalizacji i tygodnia ciąży, w którym urodzi się dziecko, lub masy urodzeniowej.   

I tak prawo do nowego urlopu zyskują rodzice dzieci:   

  • Urodzonych przed ukończeniem 28 tygodnia ciąży lub z masą urodzeniową nie większą niż 1000g – do 15 tygodni urlopu, 
  • Urodzonych po ukończeniu 28 tygodnia ciąży a przed ukończeniem 37 tygodnia ciąży i z masą urodzeniową większą niż 1000 g – do 8 tygodni urlopu, 
  • Urodzonych w terminie, których dziecko będzie wymagało hospitalizacji – do 8 tygodni urlopu. 

Dodatkowy tydzień urlopu będzie przysługiwał za każdy tydzień spędzony przez dziecko w szpitalu. 

Na jakich zasadach będzie działał dodatkowy urlop? 

Dodatkowy urlop będzie przyznawany na wniosek – rodzice sami zdecydują, czy chcą z niego skorzystać. Przysługuje matkom lub ojcom, a także prawnym opiekunom, rodzicom zastępczym czy adopcyjnym. 

Co ważne, przepisy przejściowe do ustawy obejmą m. in. pracowników, którzy będą korzystali z urlopu macierzyńskiego lub będą uprawnieni do urlopu macierzyńskiego w dniu wejścia w życie ustawy. 

Zasiłek za okres dodatkowego urlopu macierzyńskiego wynosi 100 proc. podstawy zasiłku.  

Aby skorzystać z urlopu niezbędne jest złożenie do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych wniosku przed końcem urlopu macierzyńskiego wraz z zaświadczeniem wydanym przez szpital o okresie pobytu dziecka w szpitalu oraz tygodnia ciąży, w którym dziecko się urodziło. Uzupełniający urlop macierzyński będzie udzielany jednorazowo (nie podlega dzieleniu na części). 

Źródło: MRPiPS 
Print Friendly, PDF & Email