MRiPS zleca kontrole w DPS-ach

MRiPS zleca kontrole w DPS-ach
Fot. Pixabay

Po informacji dziennikarzy Wirtualnej Polski o praktykach w Domu Pomocy Społecznej w Jordanowie, minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg przekazała, że zleciła kontrole wszystkich DPS-ów w Polsce. Zaznaczyła jednocześnie, że nie ma zgody na takie traktowanie osób z niepełnosprawnościami.

– To skandal. Nie ma zgody na takie postępowanie w żadnym wymiarze. Jeśli to się całkowicie potwierdzi, że takie zdarzenia miały miejsce, to są konkretne kroki. Osoby, którym zarzuty będą postawione – odpowiedzą przed prawem. Na pewno będzie przede wszystkim zabezpieczenie tych mieszkańców i może nawet dojść do zamknięcia – mówiła dziś Marlena Maląg w Radiu Zet w rozmowie z Beatą Lubecką. Dodała, że wyniki kontroli prowadzonej przez wojewodę małopolskiego powinny być „na dniach” i zaznaczyła, że zleciła kontrolę wszystkich DPS-ów w Polsce.

Według informacji Wirtualnej Polski w DPS-ie w Jordanowie (koło Krakowa) prowadzonym m.in. przez zakon sióstr prezentek od lat dochodziło do przypadków przemocy wobec przebywających tam dzieci z niepełnosprawnością intelektualną.

Niektórym osobom zostały już przedstawione zarzuty prokuratorskie. – Siostra dyrektor usłyszała zarzut utrudniania śledztwa, a jedna z sióstr zarzut znęcania się nad dziećmi oraz naruszenie nietykalności cielesnej jednej z małoletnich podopiecznych – czytamy na wp.pl.

– Wszystkie placówki, bez względu na to, czy są prowadzone przez osoby świeckie czy zakonne, są tak samo kontrolowane. Nie ma naszej zgody na łamanie prawa i krzywdzenie najsłabszych – podkreśla Marlena Maląg.

WP / Radio Zet / oprac. red.
Print Friendly, PDF & Email