MRiPS: Rusza konkurs „Cyfrowe Kluby Seniora”

MRiPS: Rusza konkurs „Cyfrowe Kluby Seniora”
Fot. Pixabay

We wtorek (30 sierpnia) odbyła się konferencja prasowa z udziałem Janusza Cieszyńskiego Sekretarza Stanu ds. Cyfryzacji w KPRM oraz Marleny Maląg Minister Rodziny, i Polityki Społecznej, na której ogłoszono otwarty konkurs „Cyfrowe Kluby Seniora”.

– Chcemy, aby cyfryzacja w Polsce rozwijała się nie tylko wśród osób młodych, naszym celem jest również pomoc naszym Seniorom. Wprowadzenie chociażby e-recept pokazało, że Seniorzy są otwarci na e-usługi i bardzo chętnie z nich korzystają. Stworzenie Cyfrowych Klubów Seniora to świetna okazja do edukacji oraz nabycia kompetencji cyfrowych, które z pewnością przydadzą się, np. w załatwianiu spraw urzędowych online – podkreślał Janusz Cieszyński Sekretarz Stanu ds. Cyfryzacji w KPRM.

– Dzięki Cyfrowym Klubom Seniora osoby starsze dowiedzą się, jak bezpiecznie cieszyć się dobrodziejstwem internetu. Upowszechnienie i rozwijanie kompetencji cyfrowych seniorów jest bardzo ważne. Dzięki umiejętności korzystania z internetu seniorzy mogą mieć kontakt z bliskimi, robić zakupy, korzystać z bankowości elektronicznej, oglądać filmy. Cyfrowy świat daje więcej samodzielności i otwiera nowe perspektywy – dodała Marlena Maląg Minister Rodziny i Polityki Społecznej.

Czym są „Cyfrowe Kluby Seniora”?

Cyfrowe Kluby Seniora mają na celu doposażenie stanowisk służących do podniesienia kompetencji cyfrowych seniorów oraz ich upowszechnienie. Celem projektu jest także wzrost świadomości oraz pokazanie możliwości jakie daje cyfryzacja wśród Seniorów.

– Na realizację zadania w 2022 roku planujemy przekazać środki w wysokości 12 mln zł. Maksymalna kwota wnioskowanej dotacji dla oferty na realizację zadania publicznego nie może przekroczyć 20 000 zł – wyjaśnia MRiPS.

Kto może aplikować:

  • organizacje pozarządowe, o których mowa w art. 3 ust. 2 UDPP, m.in. stowarzyszenia (w tym stowarzyszenia zwykłe) oraz jednostki terenowe stowarzyszeń posiadające osobowość prawną, związki stowarzyszeń, fundacje, kółka rolnicze, cechy rzemieślnicze, izby rzemieślnicze, izby gospodarcze, samorządy gospodarcze i wspólnoty mieszkaniowe;
  • organizacje pozarządowe, o których mowa w art. 3 ust. 2 UDPP, m.in. stowarzyszenia (w tym stowarzyszenia zwykłe) oraz jednostki terenowe stowarzyszeń posiadające osobowość prawną, związki stowarzyszeń, fundacje, kółka rolnicze, cechy rzemieślnicze, izby rzemieślnicze, izby gospodarcze, samorządy gospodarcze i wspólnoty mieszkaniowe;

podmioty określone w art. 3 ust. 3 UDPP – w tym:

  • osoby prawne i jednostki organizacyjne działające na podstawie przepisów o stosunku Państwa do Kościoła Katolickiego w Rzeczypospolitej Polskiej, o stosunku Państwa do innych kościołów i związków wyznaniowych oraz o gwarancjach wolności sumienia i wyznania, jeżeli ich cele statutowe obejmują prowadzenie działalności pożytku publicznego, o których mowa w art. 3 ust. 3 pkt 1 UDPP,
  • stowarzyszenia jednostek samorządu terytorialnego,
  • koła gospodyń wiejskich zarejestrowane w Krajowym Rejestrze Sądowym, ewidencji stowarzyszeń zwykłych lub rejestrze Kół Gospodyń Wiejskich prowadzonym przez Prezesa Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa,
  • spółdzielnie socjalne, o których mowa w ustawie z dnia 27 kwietnia 2006 r. o spółdzielniach socjalnych (Dz. U. z 2020 r. poz. 2085) w zakresie działalności społecznie użytecznej w sferze zadań publicznych,
  • spółki akcyjne i spółki z ograniczoną odpowiedzialnością oraz kluby sportowe będące spółkami działającymi na podstawie przepisów ustawy z dnia 25 czerwca 2010 r. o sporcie (Dz. U. z 2020 r. poz. 1133), które nie działają w celu osiągnięcia zysku oraz przeznaczają całość dochodu na realizację celów statutowych oraz nie przeznaczają zysku do podziału między swoich udziałowców, akcjonariuszy i pracowników.

W przypadku organizacji, których oddziały terenowe posiadają osobowość prawną, oddziały te mogą wnioskować o dotację niezależnie od zarządu głównego.

Natomiast odziały terenowe, które nie posiadają osobowości prawnej (np. koła, oddziały), mogą składać oferty w ramach niniejszego konkursu, po uzyskaniu zgody zarządu głównego centralnej organizacji w postaci pełnomocnictwa szczególnego do działania w ramach niniejszego konkursu, w imieniu tej jednostki. Jednostka terenowa, nieposiadająca osobowości prawnej, musi być wpisana w KRS centralnej organizacji.

Podmiotami uprawnionymi do korzystania z dotacji są organizacje pozarządowe i inne uprawnione podmioty działające na rzecz osób starszych.

MRiPS
Print Friendly, PDF & Email