MPK w Krakowie z nagrodą w konkursie „Lodołamacze 2024”

MPK w Krakowie z nagrodą w konkursie „Lodołamacze 2024”
Fot. MPK SA w Krakowie

Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne SA w Krakowie zajęło 2. miejsce w XIX edycji konkursu „Lodołamacze 2024” w kategorii „Biznes Odpowiedziany Społecznie – Zrównoważony Rozwój Biznesu (CSR/ESG)”.

To duże wyróżnienie dla krakowskiego przewoźnika, którego działalność na rzecz lokalnej społeczności i różnych grup osób z niepełnosprawnościami, dostrzegła i doceniła kapituła konkursu obejmującego region aż czterech województw – małopolskiego, podkarpackiego, świętokrzyskiego i śląskiego. Organizatorzy konkursu „Lodołamacze 2024” w swoim uzasadnieniu podkreślili prowadzone przez MPK w Krakowie kampanie społeczne, marketing zaangażowany społecznie, programy etyczne dla pracowników oraz budowanie otwartości i różnorodności w miejscu pracy.

– Bardzo dziękuję za przyznanie tej nagrody MPK w Krakowie. Od wielu lat podejmujemy wiele działań, których celem jest pełna dostępność naszego taboru dla osób z różnego rodzaju niepełnosprawnościami. Bardzo dziękuję za współpracę Bogdanowi Dąsalowi, pełnomocnikowi Prezydenta Krakowa ds. osób z niepełnosprawnościami, która obejmuje m.in konsultacje przy dostosowaniu taboru MPK SA dla potrzeb osób z ograniczoną mobilnością. Usługa przewozowa, którą świadczymy, jest oczywiście naszym podstawowym zadaniem. Ale ja jestem dumny także z działalności społecznej, w którą bardzo aktywnie się angażujemy.  Jedną z nich jest współpraca z fundacjami Vita i Leonardo, dzięki której podopieczni tych fundacji, osoby z niepełnosprawnością umysłową, walczące z uzależnieniem i mające trudności na rynku pracy, mogą wykonywać różne prace w budynkach MPK SA. To pozwala im na zdobycie nowych doświadczeń i mocno wspiera ich aktywizację zawodową – mówił podczas odbierania nagrody Rafał Świerczyński, prezes zarządu MPK SA w Krakowie.

To nie jedyny projekt, w który angażuje się MPK SA w Krakowie. Poza tym są to m.in.:

  • Zatrudnianie w przedsiębiorstwie osób poruszających się na wózkach
  • Współpraca z Bonifraterską Fundacją Dobroczynną w Konarach, która ma na celu stworzenie jak najlepszych warunków do rehabilitacji społeczno-zawodowej osób z niepełnosprawnością, ale także przełamywanie stereotypów wobec nich. Stąd dla aktywizacji podopiecznych tej fundacji MPK SA w Krakowie organizuje wizyty w zajezdniach tramwajowych, a także zleca przygotowanie np. kartek świątecznych.
  • Współpraca z Zespołem Szkół i Placówek pn. Centrum dla Niewidomych i Słabowidządzych w Krakowie. Ta współpraca obejmuje m.in. przygotowanie zapowiedzi głosowych w pojazdach przez pracownika tej placówki (jest to osoba słabowidząca), konsultacje związane z wprowadzaniem różnego rodzaju udogodnień w pojazdach MPK SA w Krakowie, które mają służyć osobom niewidomych i słabowidzących (np. zapowiedzi przystanków, kolor napisów na wyświetlaczach itp.),

W MPK SA nieprzerwanie od 1962 roku działa Klub Honorowych Dawców Krwi. Przez cały czas realizuje zadania związane z popularyzacją honorowego krwiodawstwa i pozyskiwaniem dawców krwi wśród pracowników MPK. Angażuje się również w organizację kwest dla potrzebujących

MPK SA w Krakowie podejmuje wiele wysiłków, aby zapewnić wygodną i bezpieczną podróż wszystkim pasażerom. Już od 2018 roku mogą oni korzystać wyłącznie z autobusów niskopodłogowych i wyposażonych w klimatyzację.

UM Kraków
Print Friendly, PDF & Email