Morawiecki: Od 13 czerwca granice z państwami UE otwarte

Morawiecki: Od 13 czerwca granice z państwami UE otwarte
Fot. Pixabay

Od soboty, 13 czerwca granice Polski z państwami UE zostaną otwarte – oświadczył w środę premier Mateusz Morawiecki w czasie wizyty w jednym z zakładów firmy Styropmin w Łochowie (mazowieckie). Jak dodał, od 16 czerwca możliwe też będą loty międzynarodowe.

Jak mówił Morawiecki, dzięki skutecznej strategii rząd częściowo przywrócił gospodarkę do działania i podjął decyzję o otwarciu granic z państwami UE od 13 czerwca.

– Uczymy się. […] Dzięki temu mogliśmy szybko spowodować powrót gospodarki na razie na trzeci, czwarty bieg, a za chwilę – mam nadzieję – na piąty bieg – mówił Morawiecki. Jak najszybciej potrzebujemy przywrócić kontakty handlowe z Unią Europejską – dodał.

– Od 16 czerwca będą możliwe loty międzynarodowe, choć przewoźnicy do tych decyzji muszą się dostosować i będą potrzebowali pewnie tydzień, dwa, czy trzy, na przygotowanie siatki połączeń –  powiedział szef rządu. – Już teraz jesteśmy z kontakcie z LOT-em, aby odpowiednio zaplanował sobie świadczenie usług – dodał.

– Jesteśmy w ważnym momencie walki z koronawirusem. […] Nie wiadomo, co będzie za miesiąc, dwa czy trzy. Ale dziś można powiedzieć, że zarządzamy ryzykiem we właściwy sposób – mówił Morawiecki.

Premier przypomniał że przeważająca wielkość polskiego eksportu kierowana jest do państw członkowskich Unii Europejskiej, dlatego otwarcie z nimi granic jest takie ważne.

– Nam potrzebne są kontakty z Unią Europejską jak najszybciej, takie, aby powróciły do poprzedniego stanu – dodał.

Morawiecki poinformował, że dzięki pomocy ze strony państwa, firma Styropmin wreszcie wychodzi na prostą i nie tylko wznowiła produkcję i eksport, ale też inwestuje w nowych miejscach w Polsce.

Premier wyraził nadzieję, że Polska nie tylko przejdzie obronną ręką przez „koronakryzys”, ale że będzie jednym z tych państw, którego firmy „będą gotowe do kolejnego skoku eksportowego”.

Michał Luba, prezes firmy Styropmin podkreślił, że informacja o otwarciu granic była długo oczekiwana, gdyż ich zamknięcie bardzo „blokowało” firmę.

Luba podkreślił, że pomoc którą spółka Styropmin otrzymała od państwa, pozwoliła na utrzymanie jej płynności finansowej.

Styropmin to jeden z wiodących i największych producentów styropianu w Polsce oraz w Europie. Od początku lat 90-tych, czyli od momentu powstania, wyprodukowała już blisko 20 mln metrów sześciennych styropianu.

Łukasz Pawłowski
Fot. Pixabay
Print Friendly, PDF & Email