MOPS Łódź: Duża popularność łaźni dla osób w kryzysie bezdomności

MOPS Łódź: Duża popularność łaźni dla osób w kryzysie bezdomności
Fot. LODZ.PL

Ponad 750 razy skorzystano dotąd w dwóch funkcjonujących na terenie Łodzi mobilnych łaźniach dla osób w kryzysie bezdomności. Mija kwartał, odkąd została uruchomiona pierwsza z nich – ta przy al. Piłsudskiego 119, w pobliżu skrzyżowania z ul. Sarnią. Ta drugaprzy ul. Złotniczej 10 na Bałutach, w sąsiedztwie Domu Pomocy Społecznej – funkcjonuje nieco krócej (od 21 marca).

Z łaźni przy al. Piłsudskiego skorzystano prawie 520 razy, a z łaźni przy ul. Złotniczej – nieco ponad 230 razy. Z prowadzonych statystyk wynika, że z obu łaźni korzysta więcej mężczyzn niż kobiet (na ten moment mężczyźni stanowią około 70 procent korzystających, a kobiety – około 30 procent). Niemal wszystkie osoby w kryzysie bezdomności korzystające z łaźni, korzystają z możliwości wzięcia prysznica. Z kolei z możliwości wyprania i wysuszenia własnych ubrań korzysta mniej więcej co trzecia osoba.

W odpowiedzi na rzeczywiste potrzeby osób korzystających z łaźni zostały zmienione godziny otwarcia obu lokalizacji: łaźnia przy al. Piłsudskiego jest obecnie dostępna od poniedziałku do piątku, od godz. 8 do godz. 16, a łaźnia przy ul. Złotniczej – od poniedziałku do piątku, od godz. 10 do godz. 18. Dodatkowo obie łaźnie są dostępne także w soboty.

Jak skorzystać z łaźni?

By skorzystać z łaźni trzeba się wcześniej zapisać – można zrobić to m.in. w miejscach funkcjonowania obu łaźni przy ul. Złotniczej 10 i przy al. Piłsudskiego 119 (w godzinach ich otwarcia), podczas coniedzielnych spotkań grupy „Zupa na Pietrynie”, w siedzibie Centrum Służby Rodzinie przy ul. Broniewskiego 1a, w Punkcie Pomocy Charytatywnej prowadzonym przez Caritas Archidiecezji Łódzkiej przy ul. Wólczańskiej 108 oraz u łódzkich streetworkerów zajmujących się na co dzień specjalistyczną pomocą na rzecz osób w kryzysie bezdomności.

Każda zapisana osoba otrzymuje bilet z podanym, dokładnym adresem wybranej łaźni, mapką dojazdu, a także datą i godziną zaplanowanej wizyty. Limit czasu na skorzystanie z łaźni przez jedną osobę wynosi 45 minut (w tym 30 minut na prysznic i 15 minut na posprzątanie i przebranie się). Zainteresowani skorzystaniem z obu łaźni bezdomni nie czekają długo na wyznaczenie terminu na skorzystanie. Zazwyczaj termin ten jest wyznaczany na około dwa – trzy dni od momentu zapisu. 

Koszt dwóch „Mobilnych łaźni dla osób w kryzysie bezdomności” (zakup kontenerów dla dwóch lokalizacji oraz roczny koszt ich funkcjonowania i opieki nad nimi) to około 700 tys. zł.
UM Łódź
Print Friendly, PDF & Email