Monika Horna-Cieślak nowym Rzecznikiem Praw Dziecka

Monika Horna-Cieślak nowym Rzecznikiem Praw Dziecka
Fot. Tomasz Paczos / Kancelaria Senatu

30 listopada Senat wyraził zgodę na powołanie Moniki Horny-Cieślak na Rzecznika Praw Dziecka. Poparło ją 66 senatorów, 15 było przeciw, a 13 wstrzymało się od głosu.

28 listopada Sejm powołał Monikę Hornę-Cieślak na tę funkcję. Nowa rzeczniczka jest adwokatką, aktywistką i działaczką społeczną. Od 19. roku życia zajmuje się ochroną praw dzieci. Udziela pomocy prawnej osobom młodym doświadczającym przemocy psychicznej, fizycznej i seksualnej.

W swojej działalności na rzecz dzieci podejmuje m.in. działania legislacyjne i szkoleniowe, koordynuje projekty edukacyjne. Udzielała indywidualnych konsultacji i wsparcia klientom Centrum Pomocy Dzieciom w ramach współpracy z Fundacją Dajemy Dzieciom Siłę. Jest członkiem Komisji Praw Człowieka przy Naczelnej Radzie Adwokackiej, przewodniczącą Sekcji Praw Dziecka oraz członkiem Komisji ds. współpracy z sądami przy Okręgowej Radzie Adwokackiej w Warszawie.

Jest także autorką programu HELP Rady Europy, współautorką wielu aktów prawnych dotyczących praw dzieci, w tym ustawy o ochronie małoletnich, czyli tzw. ustawy Kamilka z Częstochowy, i ustawy zwiększającej dostęp do psychologa osobom młodym bez zgody opiekuna prawnego.

Nowego Rzecznika Praw Dziecka czeka jeszcze uroczyste ślubowanie.

Monika Horna-Cieślak zastąpi na tym stanowisku Mikołaja Pawlaka, który wybrany został na tę funkcję 23 listopada 2018 r. przez Sejm. 12 grudnia 2018 r. jego wybór potwierdził Senat, a dwa dni później złożył uroczyste ślubowanie.

CIS / oprac. red.
Print Friendly, PDF & Email