Mobilne KTG dla wrocławskich mam. Jak i kto może skorzystać z mobilnego KTG?

Mobilne KTG dla wrocławskich mam. Jak i kto może skorzystać z mobilnego KTG?
Fot. Pixabay

Od 1 czerwca wrocławianki mogą korzystać z Mobilnego KTG. W ramach miejskiego programu Wrocław bezpłatnie udostępni bezprzewodowe urządzenia telemedyczne KTG Carebits. Dzięki nim przyszłe mamy mogą wykonywać badania medyczne samodzielnie w domu, przy zachowaniu jakości klinicznej. Jak i kto może skorzystać z mobilnego KTG? Do kiedy trwa program?

Zapis mobilnego KTG jest jedną z metod oceny dobrostanu płodu. Monitoruje zarówno czynność serca płodu, jak również czynność skurczową macicy. Pozwala to w porę wykryć m.in. stany niedotlenienia dziecka czy występowanie wad serca.

– To kolejna inicjatywa z zakresu polityki prorodzinnej miasta, którą tworzymy z biurem Smart City. Wykonaliśmy ważny krok w zakresie kompleksowej opieki i ochrony kobiet w ciąży. Wierzę, że urządzenia staną się kluczowym elementem domowej diagnostyki stanu zdrowia matek i ich dzieci – mówi Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia.

Jak korzystać z usługi mobilnego KTG?

Aby skorzystać z usługi oprócz bezprzewodowego urządzenia telemedycznego KTG Carebits należy zainstalować bezpłatną aplikację medyczną Carebits na swoim urządzeniu mobilnym.

Aplikacja służy do zdalnego wykonywania badań kardiotokograficznych (KTG) oraz przesyłania ich zapisów do Centrum Monitoringu Położniczego. Centrum działa w trybie 24h/7, a w przypadku nieprawidłowości w zapisie bezzwłocznie kontaktuje się z przyszłą mamą.

Każdorazowo po poprawnie przeprowadzonym badaniu (musi trwać co najmniej 30 minut), zapis KTG w formie graficznej (analiza techniczna i cyfrowa) zostaje wysyłany na adres mailowy uczestniczki programu, a opis udostępniany jest w aplikacji i przekazywany również w wiadomości mailowej i sms-owej.

Uczestniczka programu może wykonać nieograniczoną liczbę badań w ciągu doby.

– Zastosowanie telemedycznego KTG Carebits może w znaczący sposób podnieść bezpieczeństwo ciężarnych wrocławianek – zaznacza prof. Dr Hab. N. Med. Jarosław Kalinka Prezes Polskiego Towarzystwa Medycyny Perinatalnej.

Jak zgłosić się do programu mobilnego KTG we Wrocławiu?

Program skierowany jest do mieszkanek Wrocławia od 36 tygodnia ciąży pojedynczej, będących pod stałą opieką swojego lekarza ginekologa lub położnej.

Zgłoszenia do udziału w programie przyjmowane są pod numerem telefonu +48 22 308 03 00, w godzinach 8:00-16:00 i weryfikowane na bieżąco przez personel ginekologiczno-położniczy.

Po pozytywnej weryfikacji, zgłoszenie uczestniczka programu otrzymuje kod, umożliwiający jej bezpłatne zamówienie dostawy urządzenia kurierem i bezpłatne korzystanie z usługi medycznej.

Pod powyższym numerem udzielane są również wszelkie inne informacje dotyczące warunków jakie należy spełnić, aby bezpłatnie wypożyczyć mobilne KTG.

W 2020 i w 2021 r. Wrocław przeprowadził dwa projekty pilotażowe

Dzięki pilotażom mieszkanki Wrocławia mogły bezpłatnie testować urządzenia do badania KTG. Wzięło w nich udział ok. 120 kobiet w ciąży. Jakość świadczonych usług została oceniona przez użytkowniczki obu testowanych systemów bardzo wysoko.

– Biorąc pod uwagę wyniki projektów pilotażowych przeprowadzonych w ramach CityLab Wrocław, chcemy wyjść naprzeciw potrzebom przyszłych mam. W związku z tym zdecydowaliśmy się na wprowadzenie programu miejskiego, który przy wykorzystaniu nowoczesnych technologii poprawi ich poczucie komfortu i bezpieczeństwa w tym szczególnym czasie – wskazuje Robert Bednarski, Dyrektor ds. SmartCity w Wydziale Promocji Miasta i Turystyki UM Wrocławia.

Program będzie realizowany do 16 grudnia 2022 r.

UM Wrocław
Print Friendly, PDF & Email