Mistrzostwo Świata i dziesięć medali

Mistrzostwo Świata i dziesięć medali
Fot. IKS Atak Elbląg

Przez ostatnie dwa dni (1 i 2 października) reprezentacja Polski w judo osób z zespołem Downa walczyła w stolicy Madery o medale Mistrzostw Świata w judo osób z zespołem Downa. Nasi zawodnicy przywiozą z turnieju mistrzostwo świata w rywalizacji grupowej oraz dziesięć medali.

W skład polskiej reprezentacji wchodziło dziesięciu zawodników z klubów z Gdańska, Elbląga i Warszawy. To już trzeci raz, kiedy biało-czerwoni judocy powalczą o medale we współzawodnictwie międzynarodowym organizowanym pod auspicjami Sports Union for Athletes with Down Syndrome (SU-DS).

Pierwszego dnia zawodów na matach turnieju odbywała się rywalizacja indywidualna w różnych kategoriach wagowych. Po zaciętych walkach, dużych emocjach cała reprezentacja wywalczyła 10 medali:

Poniżej poszczególni medaliści w swoich kategoriach wagowych:

– 60kg Tymoteusz Kełpiński (srebro), Mateusz Bielecki (brąz)

– 73 kg Olivier Trepliński (złoto), Adam Wiśniewski (brąz)

– 81 kg Marcin Liszcz (złoto), Konrad Szumski (brąz)

– 66kg Michał Miszkowski (złoto), Adam Zimny (brąz)

– 50kg Radek Siejka (złoto)

– 48 kg Zuza Urbańska (złoto)

W zeszłym roku na Igrzyskach Europejskich SU-DS w Ferrarze reprezentanci Polski zdobyli drużynowo drugie miejsce na podium. Teraz mieli możliwość sprawdzić umiejętności i formę w rywalizacji z najlepszymi sportowcami na świecie. Walczyli tak dobrze, że pokonali wszystkich przeciwników i zdobyli tytuł Mistrzowski.

Organizatorem Mistrzostw Świata w judo osób z zespołem Downa jest portugalskie stowarzyszenie sportu osób z niepełnosprawnością intelektualną – Portuguese Sports Association for Intellectual Development we współpracy z Funchal Municipality, Portuguese Sports and Youth Institute oraz Portuguese Sports Federation for Persons with Disability. Koordynatorem udziału Polaków w mistrzostwach świata jest fundacja SONI.

Print Friendly, PDF & Email