Misiem przeciwko przemocy wobec dzieci

Misiem przeciwko przemocy wobec dzieci
Fot. Adminstrator

Kolejny już raz odbędzie się w Elblągu akcja „Nie bij mnie, kochaj mnie” organizowana przez Miejskie Centrum Wolontariatu we współpracy elbląskimi placówkami edukacyjnymi. 20 listopada dzieci i młodzież wyjdzie na ulice miasta zostawiając w miejscach często odwiedzanych przez mieszkańców specjalnie „przybrane” i „oznaczone” maskotki – symbol przemocy wobec dzieci.

Data tego wydarzenia nie jest przypadkowa. To właśnie tego dnia przypada rocznica uchwalenia Konwencji o Prawach Dziecka – najważniejszego dokumentu określającego prawa dziecka, którego Polska była inicjatorem i współtwórcą! Dokument do dzisiaj nazywany jest Światową Konstytucją Praw Dziecka. Inicjatorem całej akcji była Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy, która w 2013 roku na przystankach, ulicach, parkach rozmieściła niezwykłe pluszaki – każdy z nich miał swoją (często bolesną i trudną) historię. Tak zapoczątkowała się akcja, która ma na celu zwrócenie uwagi przechodniów na problem przemocy wobec dzieci.

– Obecnie dzieci zbierają maskotki w swoim gronie w szkołach. Dzień przed akcją wszystkie maskotki otrzymają stosowne etykiety oraz atrybuty w postaci bandaży czy plastrów. Podobnie jak w poprzednich latach uczestnicy akcji wyjdą do elblążan i będą promować akcję w swojej okolicy pozostawiając w często odwiedzanych miejscach maskotki, wręczając je przechodniom informując przy tym o szczegółach akcji – mówi Laura Mickiewicz z Miejskiego Centrum Wolontariatu w Elblągu. – Chcemy aby ta akcja spowodowała większe zainteresowanie najbliższym otoczeniem, bo może właśnie ktoś obok nas potrzebuje pomocy. Misie z napisem „Nie bij mnie – kochaj mnie” będą czekały na nowych właścicieli… Zobaczysz takiego misia, możesz śmiało go przygarnąć – dodaje.

Na obecną chwilę zaangażowanych w akcję „Nie bij mnie, kochaj mnie” jest czternaście przedszkoli i placówek edukacyjnych z terenu miasta. Jak zapewniają jednak organizatorzy, wzorem lat ubiegłych liczba ta z pewnością się zwiększy.

W tym roku oprócz maskotek organizatorzy akcji planują w tym dniu rozdać także kilkanaście woreczków ekologicznych, które powstaną w ramach projektu „Wpakowani w Ekologię”.

Print Friendly, PDF & Email