Miód w każdym domu, czyli targi pszczelarskie w Karczowiskach

Miód w każdym domu, czyli targi pszczelarskie w Karczowiskach
Fot. Adminstrator

Przez dwa dni wieś Karczowiska pod Elblągiem tętniła życiem … pszczół. 1 i 2 sierpnia na VII Międzynarodowych Targach Pszczelarskich i Tradycyjnej Żywności „Miód w Twoim domu” , pszczelarze i producenci sprzętu pszczelarskiego demonstrowali i sprzedawali miody, różnego rodzaju produkty pszczele a także ule, miodarki i inne specjalistyczne  urządzenia. Można też było uraczyć się miodowym piwem, kwasem chlebowym i wiejskimi specjałami, posłuchać muzyki, a nawet ubić masło.

Organizatorami Targów były wspólnie rodzinna firma PPHU NEKTAR państwa  Cecylii i Waldemara Badeńskich z Karczowisk oraz firma PPHU Tomasza Łysonia. Na Targach wystawili swoje produkty pszczelarze, producenci sprzętu pszczelarskiego – w tym z Holandii i Niemiec, a także wytwórcy miodów pitnych, produktów z pyłku, wosku pszczelego oraz artystycznych wyrobów folklorystycznych. Nie zabrakło też jadła i napojów a także atrakcji artystycznych – imprezę uświetnił  koncert  Grażyny Łobaszewskiej oraz  zespołu AJAGORE. Można też było spróbować sił w różnych konkursach – m.in. ubijania masła.

Na pustej zazwyczaj szosie do Karczowisk ruch był jak na „siódemce”. Służba porządkowa kierowała na przygotowane miejsca parkingowe, a i tak, jak zwykle, sporo samochodów parkowało na poboczu. Opuszczający Targi amatorzy miodu, miodowych leków i specjałów wyglądali na usatysfakcjonowanych.

– Czego spodziewacie się po tych Targach? – pytam Waldemara Badeńskiego. – To bardzo duże przedsięwzięcie i  dla niewielkich firm rodzinnych na pewno ogromny wysiłek.
– Targi adresujemy z jednej strony do konsumentów, reklamując miód i rozliczne produkty pszczele, a z drugiej strony do pszczelarzy. Targi, pod auspicjami Regionalnego Związku Pszczelarzy są dla nich okazją do podniesienia poziomu wiedzy, zapoznania się z nowinkami technicznymi. Dla pszczelarzy przygotowaliśmy wykłady i specjalistyczne szkolenia,  a także pokaz działania najnowszego sprzętu.  Chcemy też propagować samo pszczelarstwo. Zależy nam na rozwoju pszczelarstwa i podtrzymaniu pszczelarskich tradycji – mówi pan Badeński.

Pszczelarstwo boryka się z wieloma problemami – nie tylko ekonomicznymi. Dużym zagrożeniem dla samych pszczół jest nowoczesne rolnictwo – niszcząc różnorodne ekosystemy i wprowadzając trujące pestycydy. Miód powinien być w każdym domu  – przede wszystkim ze względu na zdrowie. Toteż życzymy pszczelarzom wytrwałości a pszczołom ekologicznego rolnictwa i dobrej pogody.
  Teresa Bocheńska Wersja archiwalna wpisu dostępna pod adresem: http://razemztoba.pl/beta/index.php?NS=srodek_new_&nrartyk= 4043

Print Friendly, PDF & Email