Ministerstwo Zdrowia: Zakup leków na COVID-19 planowany, realizowany w warunkach niejawnych

Ministerstwo Zdrowia: Zakup leków na COVID-19 planowany, realizowany w warunkach niejawnych
Fot. Pixabay

Polska chce kupić leki na COVID-19. Przystąpiliśmy do przetargu unijnego. Zakup realizowany jest w warunkach niejawnych i objęty tajemnicą prawnie chronioną – przekazało PAP w piątek Ministerstwo Zdrowia, pytane o szczegóły.

Premier Mateusz Morawiecki podał w piątek, że „Polska zakontraktowała leki na COVID-19, które jeszcze nie są w obiegu” i wyraził nadzieję, że Europejska Agencja Leków (EMA) wkrótce je zatwierdzi.

Ministerstwo Zdrowia, pytane przez PAP o szczegóły, przekazało za pośrednictwem biura prasowego, że „przystąpiliśmy do przetargu unijnego i taki zakup jest planowany”.

– Zabezpieczymy pacjentów w ilości niezbędne do leczenia zakażonych COVID-19 w szpitalach. Zakup realizowany jest w warunkach niejawnych i objęty tajemnicą prawnie chronioną – podało MZ.

Wiceminister zdrowia Waldemar Kraska, pytany w piątek w TVP1 o dopuszczenie przez Wielką Brytanię do użycia opracowanego przez firmę Merck leku molnupiravir, odparł, że UE wchodzi w program zakupów podobny do zakupu szczepionek.

– W ten program także jako Polska wchodzimy, będziemy w tym programie uczestniczyć – mówił Kraska. – Czekamy na zatwierdzenie tego leku przez Europejską Agencję Leków i jeżeli będzie zatwierdzony, to oczywiście także w Polsce ten lek się pojawi – dodał.

Brytyjski regulator leków wydał w czwartek warunkowe pozwolenie na dopuszczenie do użycia opracowanej przez firmę Merck tabletki. Molnupiravir jest w trakcie procesu zatwierdzania przez organy regulacyjne w USA i w Unii Europejskiej. (PAP)

Katarzyna Lechowicz-Dyl
Print Friendly, PDF & Email