Minister zdrowia: Notujemy wzrosty zleceń na testy, testów, potwierdzonych zakażeń oraz obłożenia szpitalnego

Minister zdrowia: Notujemy wzrosty zleceń na testy, testów, potwierdzonych zakażeń oraz obłożenia szpitalnego
Fot. Pixabay

Notujemy wzrosty ilości zleceń na testy na koronawirusa, wykonanych testów, potwierdzonych zakażeń oraz obłożenia szpitalnego – powiedział w środę minister zdrowia Adam Niedzielski.

Jak podkreślił na konferencji prasowej, patrząc tygodniowo lekarze podstawowej opieki zdrowotnej zlecili ponad 110 tys. badań pod kątem obecności koronawirusa. – To ponad 20 proc. wzrost w stosunku do poprzedniego tygodnia – wskazał Niedzielski.

Zwrócił uwagę, że mamy do czynienia z bardzo dużym wzrostem zarówno jeśli chodzi o ilości zleconych testów na koronawirusa, wykonanych testów, potwierdzonych zakażeń, ale także patrząc na obłożenie szpitalne. Szef MZ ocenił, że ten wzrost jest dynamiczny.

– Dzisiejsze dane pokazują, że jest taka potrzeba, by tworzyć szpitale tymczasowe. Rozpoczniemy korzystanie z tej infrastruktury w 9 województwach, bo w tylu rozpoznaliśmy taką potrzebę – powiedział Niedzielski.

W środę MZ poinformowało o 15 698 nowych zakażeniach koronawirusem i o śmierci 309 osób. To dane zbliżone do listopadowych, gdy pod koniec miesiąca przekraczały dziennie 15 tysięcy wykrywanych infekcji.

Z danych MZ wynika, że tydzień temu w środę potwierdzonych zakażeń było 12 146, a 372 osoby zmarły. Z kolei dwa tygodnie temu – potwierdzono 8 694 zakażenia, a zmarło 279 osób. (PAP)

Dorota Stelmaszczyk
Print Friendly, PDF & Email