Minister Maląg: Zdrowie i życie pracowników w czasie pandemii jest dla nas priorytetem

Minister Maląg: Zdrowie i życie pracowników w czasie pandemii jest dla nas priorytetem
fot. pixabay.com

– Mimo trudnej sytuacji spowodowanej pandemią COVID-19 większość przedsiębiorców potrafiło w tym czasie zapewnić swoim pracownikom odpowiednie i przede wszystkim bezpieczne warunki do pracy. Jednak zagrożenie jest wciąż realne. Już teraz należy przygotować się do nadejścia drugiej fali zachorowań – mówi minister rodziny, pracy i polityki społecznej Marlena Maląg.

Minister Maląg zwraca uwagę na to, że choć pracodawcy włożyli ogromny wysiłek w zapewnieniu ochrony swoim pracownikom w czasie pandemii, ministerstwo nadal otrzymuje sygnały o tym, że nie w każdym miejscu pracy przestrzegane są podstawowe zasady bezpieczeństwa.

– Państwowa Inspekcja Pracy już teraz prowadzi w tej sprawie wzmożone i szczegółowe kontrole w firmach. Sprawdzane jest przede wszystkim to, czy pracownicy mają zapewnione odpowiednie i bezpieczne warunki pracy oraz to, czy wprowadzono działania ograniczające rozprzestrzenianie się wirusa, a także, czy przeprowadzone zostały szkolenia bhp – informuje minister.

Minister Maląg podkreśla, że firmy mają obowiązek zapewnić swoim pracownikom warunki pozwalające na wykonywanie pracy w sposób bezpieczny i niezagrażający zdrowiu.

– Zdrowie i życie pracowników jest dla nas priorytetem. Zagrożenie jest wciąż realne. Dlatego już teraz należy przygotować się do nadejścia drugiej fali zachorowań – dodaje.

Jednocześnie przypomina o przestrzeganiu w przedsiębiorstwach podstawowych zasad bezpieczeństwa, m.in.: stosować osłonę ust i nosa, zapewnić środki do dezynfekcji rąk oraz powierzchni płaskich, zapewnienie bezpiecznej odległości między pracownikami.

Źródło: MRPiPS
Fot. pixabay.com
Print Friendly, PDF & Email