Minister ds. imigracji: Wiza Djokovica ponownie cofnięta

Minister ds. imigracji: Wiza Djokovica ponownie cofnięta
Fot. Pixabay

Australijski rząd po raz drugi cofnął wizę Serba Novaka Djokovica – poinformował minister ds. imigracji Alex Hawke. Dodał, że szykujący się do turnieju Australian Open lider światowego rankingu, niezaszczepiony przeciwko COVID-19, może stanowić zagrożenie dla społeczeństwa.

Sprawa dotycząca wpuszczenia Djokovica na antypody była omawiana od kilku miesięcy, a szczególnie przybrało to na sile w ostatnich tygodniach. Mający na koncie dziewięć triumfów w rozgrywanej w Melbourne imprezie Serb w poprzedni wtorek poinformował, że otrzymał zwolnienie lekarskie z obowiązkowego szczepienia przeciwko COVID-19 i rusza w podróż do Australii. Służby graniczne cofnęły jednak jego wizę i prosto z lotniska został zabrany do hotelu, gdzie są zakwaterowane także osoby ubiegające się o azyl w tym kraju.

W poniedziałek sąd w Melbourne nakazał natychmiastowe wypuszczenie słynnego gracza, uznając decyzję o cofnięciu jego wizy za „nierozsądną”. Prawnicy australijskiego rządu zaznaczyli, że ten wciąż ma prawo zdecydować o deportacji tenisisty i o skorzystaniu z niego poinformowano w piątek, na trzy dni przed rozpoczęciem turnieju. (PAP)

an/
Print Friendly, PDF & Email