Mieszkanie chronione - pierwsze takie w powiecie

Mieszkanie chronione - pierwsze takie w powiecie
Fot. Aneta Pastuszka

W powiecie elbląskim powstało pierwsze mieszkanie chronione. Znajduje się ono w miejscowości Jasionno w gminie Gronowo Elbląskie. Niebawem zamieszkają w nim trzy osoby z niepełnosprawnością intelektualną. Pod okiem opiekuna będą w nim przebywać na stałe, ucząc się codziennych zajęć i samodzielności.

Mieszkanie chronione powstało w wyremontowanych pomieszczeniach budynku po przedsiębiorstwie rolnym, które już wcześniej kupiła gmina Gronowo Elbląskie. Funkcjonuje tu lokalna świetlica, a niebawem zamieszkają, wraz z opiekunem, osoby niepełnosprawne intelektualnie.

Głównym celem pobytu w mieszkaniu chronionym jest nauka życia codziennego, aktywizacja społeczna i zawodowa oraz gospodarowanie domowym budżetem.

Fot. Aneta Pastuszka

– Program jest skierowany do osób z chorobami psychicznymi i neurologicznymi – mówi Marzena Białogrzywa kierownik Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Gronowie Elbląskim. – Często osoby te borykają się z problemami związanymi z ich zrozumieniem. Często nie znajdują wsparcia wśród swoich rodzin, ponieważ rodziny nie wiedzą jak tej pomocy udzielić. Dlatego dzięki pomocy Środowiskowego Domu Samopomocy w Jegłowniku osoby z zaburzeniami psychicznymi odbywają zajęcia terapeutyczne i są przygotowywane do codziennego życia – dodaje.

Kolejnym krokiem w usamodzielnianiu jest właśnie mieszkanie chronione. Jest lokalem, którego warunki są zbliżone do jak najbardziej domowych. W związku z tym mieszkańcy do dyspozycji mają pokój dzienny, przeznaczony do odpoczynku, terapii i zajęć, w pełni wyposażony aneks kuchenny, dwie sypialnie oraz łazienkę przystosowaną dla osób niepełnosprawnych. Łącznie ponad 70 metrów kwadratowych.

– Chcemy, aby osoby, które tu zamieszkają znalazły poczucie bezpieczeństwa, spokój, by stworzyły wspólnotę z mieszkańcami Jasionna. Świadczone usługi wspierające mają przygotować lokatorów do prowadzenia samodzielnego życia i uczestnictwa w życiu społecznym. – Przyjdzie taki moment, że te osoby nie będą mogły liczyć na wsparcie swoich bliskich lub opiekunów i będą musiały żyć samodzielnie. Dlatego tak ważne jest, by integrować społeczeństwo. Utworzenie i prowadzenie mieszkania chronionego to dla nas, to wysoko postawiona poprzeczka – mówi wójt gminy Gronowo Elbląskie Marcin Ślęzak.

Fot. Aneta Pastuszka

– Mieszkań chronionych na Warmii i Mazurach wciąż jest mało w regionie – mówi wicewojewoda warmińsko-mazurski Sławomir Sadowski.

To, które powstało w Jasionnie jest 42. Koszt utworzenia mieszkania chronionego w gminie Gronowo Elbląskie to ponad 209 tysięcy złotych. Inwestycja w 80 procentach została dofinansowana z rządowego programu „Za życiem”.

Print Friendly, PDF & Email