Mieszkańcy Warmii i Mazur oraz Pomorza otrzymali w sobotę alerty RCB o obostrzeniach

Mieszkańcy Warmii i Mazur oraz Pomorza otrzymali w sobotę alerty RCB o obostrzeniach
Fot. Pixabay

Mieszkańcy województw: warmińsko-mazurskiego i pomorskiego otrzymali w sobotę alerty RCB z informacją dotyczącą zasad bezpieczeństwa w ich regionach.

Wiadomość, którą otrzymali SMS-em mieszkańcy woj. warmińsko – mazurskiego brzmiała: „Uwaga! Przedłużono zaostrzone zasady bezpieczeństwa w woj. warmińsko-mazurskim. Więcej: https://www.gov.pl/koronawirus-zasady-warmia-i-mazury”.

Z kolei w woj. pomorskim treść wiadomości brzmia: „Uwaga! Od soboty (13.03) nowe zasady bezpieczenstwa w woj. pomorskim. Więcej: https://www.gov.pl/koronawirus-zasady-pomorskie”.

Link zawiera wspólny materiał, w którym zamieszczono najważniejsze informacje o obowiązujących zasadach.

Od poniedziałku 15 marca w województwie pomorskim i warmińsko-mazurskim klasy I-III będą mogły funkcjonować w trybie mieszanym, czyli hybrydowym. Część uczniów danej szkoły będzie mogła uczyć się stacjonarnie, a część – zdalnie. Starsze klasy nadal uczą się zdalnie.

Działalność musiały zawiesić: baseny (wyjątkiem są baseny w podmiotach wykonujących działalność leczniczą i dla członków kadry narodowej); sauny, solaria, łaźnie tureckie, salony odchudzające, kasyna oraz hotele (wyjątkiem są m.in. hotele robotnicze, a także noclegi świadczone w ramach podróży służbowych – dokładny katalog wyjątków wraz z wymaganym potwierdzeniem odbywania podróży służbowej znajdzie się w rozporządzeniu).

Nie działają galerie handlowe – z wyjątkiem m.in.: sklepów spożywczych, aptek i drogerii, salonów prasowych, księgarni, sklepów zoologicznych i z artykułami budowlanymi. W galeriach handlowych nadal będą mogły działać m.in. usługi fryzjerskie, optyczne, bankowe czy pralnie.

Zamknięte są teatry, muzea, galerie sztuki (możliwa jest jednak organizacja prób i ćwiczeń, a także wydarzeń online); kina (zakaz projekcji filmów dotyczy również domów i ośrodków kultury); stoki narciarskie; kluby fitness i siłownie oraz obiekty sportowe (mogą działać wyłącznie na potrzeby sportu zawodowego i bez udziału publiczności).

W informacji na stronach gov.pl przypomniano też, że skuteczna walka z koronawirusem to przede wszystkim przestrzeganie podstawowych zasad bezpieczeństwa – DDMA+W: Dystans, Dezynfekcja, Maseczka, Aplikacja STOP COVID–ProteGO Safe i Wietrzenie.

Utrzymywanie dystansu społecznego minimum 1,5 m, częste mycie rąk i ich dezynfekcja oraz zakrywanie ust i nosa to – jak podkreślono – podstawowe czynności, które pozwalają ograniczyć ryzyko zakażenia koronawirusem. Warto też często wietrzyć pomieszczenia, w których przebywamy, szczególnie w miejscach pracy czy placówkach oświatowych. (PAP)

Katarzyna Lechowicz-Dyl
Print Friendly, PDF & Email