Miejski Rzecznik Konsumentów apeluje do mieszkańców

Miejski Rzecznik Konsumentów apeluje do mieszkańców
Fot. pixabay.com / cocoparisienne

Paweł Rodziewicz, Miejski Rzecznik Konsumentów w Elblągu zaapelował do wszystkich mieszkańców by ci, robiąc codzienne zakupy zwracali uwagę na stojących w kolejce do kas wolontariuszy. – Zwracam się z apelem o umożliwienie wolontariuszom dokonywania zakupów poza kolejnością. Poniżej przedstawiamy całe pismo, które wystosował Rzecznik.

Szanowni Państwo,
W tym trudnym dla nas wszystkich czasie, w którym walka z rozprzestrzenianiem się wirusa SARS CoV-2 ponownie zdominowała niemalże wszystkie aspekty naszego życia, musimy wykazać się wyjątkową odpowiedzialnością oraz troską o osoby najbardziej narażone na poważne skutki zachorowania. W grupie najwyższego ryzyka znajdują się głównie seniorzy. Od 15 października ponownie przysługiwać im będą szczególne uprawnienia w postaci możliwości wykonywania zakupów w godzinach od 10:00 do 12:00 pod nieobecność innych grup wiekowych na terenie sklepu.

Jednakże nie jest to rozwiązanie, które skutecznie eliminuje niebezpieczeństwo kontaktu seniora z wirusem. Najlepszym rozwiązaniem jest stworzenie warunków, w których osoby te mogłyby pozostać w domach. Wśród seniorów jest wiele osób, które ze względu na niepełnosprawność, bądź inne dolegliwości, nie są w stanie samodzielnie zrobić zakupów. Wielu spośród nich nie posiada osób bliskich, które mogłyby im w tych czynnościach pomóc.

W związku z powyższym, jako Miejski Rzecznik Konsumentów w Elblągu, ponownie zwracam się z apelem, zarówno do przedsiębiorców, jak i elbląskich konsumentów o umożliwienie wolontariuszom Regionalnego Centrum Wolontariatu, opiekunom z Polskiego Czerwonego Krzyża oraz Elbląskiego Stowarzyszenia Pomocy Humanitarnej Lazarus, dokonywania zakupów poza kolejnością. Każdy z nich nosi przy sobie identyfikator, więc nie trudno będzie ich rozpoznać.

Przepuszczając Wolontariusza w kolejce pomagasz temu, dla kogo robi on zakupy. Ofiarowujesz swoje pięć minut osobie, która nie może wyjść z domu. Stajesz się częścią społeczności, która dba o swoich członków i być może kiedyś, ta społeczność odwdzięczy się tym samym.

Żywię nadzieję, że w obecnej wyjątkowej i trudnej sytuacji, wszyscy kierować będziemy się zdrowym rozsądkiem i z poczuciem społecznej odpowiedzialności brać będziemy na siebie ciężar pewnych wyrzeczeń dla dobra ogółu.

Print Friendly, PDF & Email