3 grudnia obchodzimy Międzynarodowy Dzień Osób z Niepełnosprawnościami ustanowiony przez Organizację Narodów Zjednoczonych. W 2012 r. Polska ratyfikowała Konwencję o prawach osób niepełnosprawnych. Jej przesłaniem jest pełne i aktywne uczestnictwo osób niepełnosprawnych we wszystkich dziedzinach ludzkiej aktywności, na równi z innymi osobami.
Dzisiejszy dzień to okazja do zwiększenia świadomości publicznej na temat ograniczeń, z jakimi borykają się osoby z niepełnosprawnościami i potrzeby konkretnych działań w kierunku ich likwidowania, a także o korzyściach płynących z integracji osób z niepełnosprawnościami w każdym aspekcie życia politycznego, społecznego, gospodarczego i kulturalnego. Tegorocznym obchodom Dnia towarzyszy hasło „Zrównoważony rozwój: Nadzieja w technologii”.
– Wszystkim osobom z niepełnosprawnościami, ich rodzinom, opiekunom oraz osobom, które wspierają osoby niepełnosprawne pragnę złożyć najserdeczniejsze życzenia pomyślności, wytrwałości i konsekwencji w dążeniu do zwiększenia niezależności i poprawy jakości życia. Ze swojej strony pragnę zapewnić Państwa o mojej trosce, zaangażowaniu w Wasze sprawy i pamięci – zaznacza Prezydent Witold Wróblewski.
Elbląski samorząd na bieżąco podejmuje wiele działań mających na celu tworzenie ogólnych warunków funkcjonowania osób z niepełnosprawnościami we wszystkich dziedzinach życia społecznego.
– Posiadamy bogatą ofertę działań kierowanych do osób z różnymi rodzajami niepełnosprawności, zarówno w zakresie pomocy instytucjonalnej, jak i wsparcia środowiskowego, podnoszących jakość życia tych osób. W odpowiedzi na zgłaszane potrzeby staramy się wdrażać nowe rozwiązania. Jako samorząd, czujemy się zobowiązani do systematycznego dostosowywania oferty wspierającej, pomocowej i usługowej. Wspomagamy również rodziny osób niepełnosprawnych, czego przykładem jest realizowany program opieki wytchnieniowej – podkreśla Prezydent Witold Wróblewski.
W 2020 roku został powołany w naszym mieście koordynator ds. dostępności. Jest to nowa funkcja, wprowadzona przepisami ustawy o zapewnianiu dostępności osobom ze szczególnymi potrzebami. Jego zadaniem jest wsparcie osób ze szczególnymi potrzebami w dostępie do informacji o danym podmiocie i usługach, jakie świadczy oraz tworzenie i wdrażanie planu na rzecz poprawy dostępności danej instytucji, zarówno w obszarze architektonicznym, informacyjnym i komunikacyjnym.
W bieżącym roku utworzono również stanowisko Pełnomocnika Prezydenta ds. Osób Niepełnosprawnych, którego zadaniem jest koordynacja spraw związanych ze środowiskiem osób niepełnosprawnych, a w szczególności organizacjami pozarządowymi zajmującymi się tą problematyką.
Na wczorajszej sesji Rady Miasta radni przyjęli dokument pt. „Program działań na rzecz osób niepełnosprawnych dla miasta Elbląga na lata 2021-2026+ ”. Jest to dokument, który wskazuje kształt polityki społecznej wobec osób niepełnosprawnych, wyznacza cele i kierunki działań dla wszystkich podmiotów działających na rzecz tej grupy społecznej. Jego wizja brzmi „Elblążanie z niepełnosprawnością są dobrze wykształceni, aktywni zawodowo i społecznie, samodzielni oraz cieszą się dobrą jakością życia”.