MFIPR: Dworzec w Imbramowicach na Dolnym Śląsku otwarty po przebudowie

MFIPR: Dworzec w Imbramowicach na Dolnym Śląsku otwarty po przebudowie
Fot. Pixabay

Zakończyła się modernizacja dworca kolejowego Imbramowice. Projekt został zrealizowany przy udziale Funduszy Europejskich i środków krajowych. Dzięki inwestycji podróżni mogą już korzystać z nowoczesnego, bardziej funkcjonalnego i dostosowanego do potrzeb osób z niepełnosprawnościami obiektu. Dworzec został wyposażony w proekologiczne rozwiązania. Jest komfortowo i bezpiecznie.

– Od piątku dworzec w Imbramowicach zachęca podróżnych do korzystania z komunikacji kolejowej. Ze wsparciem Funduszy Europejskich oraz środków krajowych powstał spójny architektonicznie, nowoczesny obiekt, dostosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Przebudowa dworca poprawi komfort i standard obsługi podróżnych. To już kolejny dworzec na Dolnym Śląsku oddany do użytkowania w ostatnim czasie – powiedział wiceminister funduszy i polityki regionalnej Waldemar Buda.

Budynek dworca i jego otoczenie dostosowano do potrzeb osób o ograniczonej możliwości poruszania się. Zlikwidowano bariery architektoniczne, zamontowano oznakowanie w alfabecie Braille`a oraz mapy dotykowe. Z myślą o osobach niedosłyszących pojawiła się w budynku pętla indukcyjna. Do potrzeb osób z niepełnosprawnościami dostosowano też toalety.

Dworzec zyskał całkowicie nowy wygląd. Zawdzięcza go nowej elewacji oraz przeszklonej fasadzie. Budynek zyskał również dodatkową kondygnację z przeznaczeniem na pomieszczenie techniczne. W obiekcie wymieniono też instalacje oraz okna, drzwi, konstrukcję i poszycie dachu. Dworzec stał się również bardziej przyjazny środowisku naturalnemu. Zamontowano w nim nowe, energooszczędne oświetlenie z automatyką sterującą. Ekologiczne będzie również ogrzewanie, które zapewni zainstalowana pompa ciepła. Nadzór nad wszystkimi urządzeniami i systemami na dworcu zapewni BMS (Building Management System), który także przyczyni się do optymalizacji zużycia energii elektrycznej i wody.

Na nowo zagospodarowano teren przed dworcem. Obiekt zyskał dodatkowe zewnętrzne oświetlenie. W sąsiedztwie budynku zamontowano wiatę rowerową, ławki i kosze na śmieci. Uporządkowano także zieleń. Przed dworcem wytyczono również miejsca postojowe dla samochodów. Inwestycja była realizowana w ramach projektu dofinansowanego ze środków unijnych z Programu Infrastruktura i Środowisko. Koszt całego projektu wynosi 122,5 mln zł, z czego dofinansowanie unijne to 83,85 mln zł. (PAP)

Print Friendly, PDF & Email