MEN i GIS zachęcają do instalowania aplikacji ProteGO Safe

MEN i GIS zachęcają do instalowania aplikacji ProteGO Safe
Fot. Pixabay

MEN i GIS zachęcają do zainstalowania w telefonie aplikacji ProteGO Safe, która powiadamia o możliwym kontakcie z osobą zakażoną koronawirusem. Szefowie obu instytucji podkreślają, że narzędzie pozwala ograniczać ryzyko rozprzestrzeniania się koronawirusa i wspiera bezpieczny powrót dzieci do szkół.

Minister edukacji Dariusz Piontkowski i główny inspektor sanitarny Jarosław Pinkas skierowali do rodziców uczniów specjalny list. – Przygotowujemy się na bezpieczny powrót uczniów do szkół. Jesteśmy przekonani, że wspólne i odpowiedzialne działania pozwolą ograniczać ryzyko szerzenia się wirusa – napisali w liście.

Zachęcili do instalowania w telefonach aplikacji ProteGO Safe, przygotowanej przez polskie firmy informatyczne na zlecenie Ministerstwa Cyfryzacji, we współpracy z GovTech Polska i pod nadzorem GIS.

Jak poinformowali, aplikacja składa się z dwóch modułów: pierwszy umożliwia samokontrolę stanu zdrowia, jest to „dziennik”, który na bieżąco pozwala weryfikować, czy i w jakiej grupie ryzyka zakażenia jesteśmy, drugi to skanowanie otoczenia i komunikowanie o ryzyku kontaktu z wirusem. – ProteGO Safe to aplikacja, która powiadamia o możliwym kontakcie z koronawirusem. Jeśli osoba z naszego otoczenia zachoruje, wówczas otrzymamy odpowiednie powiadomienie. Aplikacja poinformuje również, jakie środki ostrożności zachować i jak postępować w przypadku podejrzenia infekcji u siebie lub swoich bliskich. Jest bezpłatna, dobrowolna i w pełni bezpieczna – zapewnili szefowie MEN i GIS.

Szczegółowe informacje na temat aplikacji można znaleźć na stronie: https://www.gov.pl/web/protegosafe. Wyjaśniono tam, że kluczem do działania aplikacji jest włączony stale Bluetooth. Dzięki niemu nasze urządzenie (telefon) komunikuje się z urządzeniami innych użytkowników aplikacji, a urządzenia innych użytkowników z naszym.

Zobrazowano też działanie aplikacji przykładem: „Wyobraźmy sobie Alicję (A) i Bartka (B) – dwie osoby, które pobrały aplikację. Alicja i Bartek spotykają się i przebywają ze sobą w bliskiej odległości (według wytycznych WHO i GIS). Urządzenie Alicji zapamiętuje (ale nigdzie nie wysyła) identyfikator urządzenia Bartka. Podobnie, urządzenie Bartka zapamiętuje kontakt z Alicją. W ciągu maksymalnie 14 dni od spotkania Bartek zostaje laboratoryjnie zdiagnozowany jako chory na COVID-19. Do Bartka dzwoni pracownik Centrum Kontaktu, informuje go o wyniku testu i pyta czy ma aplikację. Jeśli tak, to Bartek może (dobrowolnie) wysłać odpowiednią informację na urządzenia osób, z którymi miał kontakt. Alicja po upływie 24 godzin dostaje powiadomienie o tym, że w ciągu ostatnich 14 miała kontakt z osobą chorą (bez wskazania z kim oraz dokładnie kiedy). Wraz z tą informacją Alicja otrzymuje spersonalizowane porady medyczne oraz numer telefonu do Centrum Kontaktu. Ważne – kontakt z osobą zakażoną NIE oznacza «automatycznego» skierowania Alicji na obowiązkową kwarantannę domową” – podano na stronie.

Do aplikacji nie trzeba się logować. Aby ją uruchomić nie trzeba podawać swoich danych osobowych, ani numeru telefonu.

– Jak pokazują badania, izolacja zakażonych oraz wykorzystanie aplikacji takich jak ProteGO Safe (typ exposure notification) mogą znacząco zredukować ryzyko rozprzestrzeniania się koronawirusa. Warunek skuteczności jest jeden – z aplikacji musi korzystać jak najwięcej osób – podkreślili minister edukacji i główny inspektor sanitarny.

Karolina Mózgowiec
Fot. Pixabay
Print Friendly, PDF & Email