Melbourne znosi szósty lockdown. Miasto było zamknięte łącznie prawie 9 miesięcy

Melbourne znosi szósty lockdown. Miasto było zamknięte łącznie prawie 9 miesięcy
Fot. Pixabay

Drugie największe miasto Australii Melbourne i stan Wiktoria po 77 dniach znosi lockdown – poinformowała w piątek Agencja Reutera. Od marca ubiegłego roku miasto było sześciokrotnie zamykane w lockdownie. Łącznie trwał on prawie dziewięć miesięcy – 262 dni, co stanowi światowy rekord.

Minutę przed północą z czwartku na piątek, gdy kończył się lockdown, stojący na balkonach mieszkańcy klaskali i cieszyli się, a samochody trąbiły klaksonami – opisuje agencja. Brytyjski „Guardian” w piątek informował o zapełnionych ulicach, restauracjach i pubach.

– Dzisiaj zamierzam jedynie odwiedzać znajomych, nadrabiać zaległości. Będę pił, jadł i dobrze się bawił – mówił George, jeden z mieszkańców Melbourne. – Już od rana mówimy o tym, jak przyjemnie jest widzieć ludzi na ulicach i w kawiarniach. Wszyscy się po prostu cieszą, każdy chodzi dziś z uśmiechem na twarzy – dodał.

– To wspaniały dzień, zupełnie jak w święta Bożego Narodzenia! – mówiła inna mieszkanka.

Podobne sceny radości widziano niecałe dwa tygodnie temu, w najliczniejszym mieście Australii, Sydney, gdy zniesiono tam restrykcje związane z pandemią COVID-19 – przypomina Reuter.

Nieco ponad 70 proc. dorosłych mieszkańców Australii jest w pełni zaszczepionych – podaje agencja. Od 1 listopada w pełni zaszczepieni podróżni przylatujący do Sydney i Melbourne nie będą musieli poddawać się kwarantannie.

Australijskie narodowe linie lotnicze Qantas Airways oświadczyły w piątek, że przyśpieszą przygotowania do wznowienia lotów do wielu miejsc świata w związku z „ogromnym zainteresowaniem” klientów.

– To wspaniały dzień, Australia jest gotowa do wylotu – mówił australijski premier Scott Morrison niedługo po oświadczeniu narodowego przewoźnika.

Pomimo zmagań kraju z najwyższą dotąd liczbą zakażeń, która systematycznie rośnie od początku lipca, kolejne duże miasta Australii decydują się na otwarcie – informowała Agencja Reutera. Według danych australijskiego rządu w ciągu ostatniej doby w całym stanie Wiktoria zarejestrowano 2 159 nowych przypadków COVID-19 oraz 16 związanych z chorobą zgonów. (PAP)

Print Friendly, PDF & Email