Medyczne wsparcie dla Ukrainy i Ukraińców

Medyczne wsparcie dla Ukrainy i Ukraińców
Fot. Ministerstwo Zdrowia / Twitter

Minister Zdrowia Adam Niedzielski, wiceminister Waldemar Kraska oraz szef NFZ Filip Nowak przekazali dziś jak będzie wyglądało wsparcie medyczne dla uchodźców przybywających do Polski z ogarniętej wojną Ukrainy, a także dla tych, którzy pozostali w swoim kraju i walczą z rosyjskim okupantem.

Ukraina borni się przed zbrojną napaścią Rosji już 7 dni. Od czwartkowego poranka do Polski dotarło pół miliona Ukraińców, którzy w obawie o swoje zdrowie i życie szukają bezpiecznego schronienia (dane z godz. 12:00). W całym kraju ruszyła akcja pomocy potrzebującym. Wsparcia uchodźcy będą potrzebowali także na poziomie opieki lekarskiej.

O tym jak właśnie ten rodzaj pomocy będzie świadczony mówił dziś Adam Niedzielski.

Pomoc dla uchodźców

– Funkcjonuje 27 punktów recepcyjnych, najważniejsze w woj. lubelskim – 6 i podkarpackim – 7. W każdym znajduje się punkt opieki medycznej, który dokonuje oceny zdrowia pacjenta i ewentualnie kieruje do szpitala. Przy każdym punkcie jest także możliwość lądowania helikoptera ratunkowego – mówił minister zdrowia.

Wskazał także jak wygląda zabezpieczenie medyczne w skali kraju. – Plan zabezpieczenia obejmuje 120 szpitali, mamy w nich ok. 7 tys. miejsc z przeznaczeniem dla obywateli Ukrainy. Dotyczy to osób rannych, ale także osób, które przekraczają granicę – wyjaśnił szef MZ.

Przekazał również, że przygotowywana jest ustawa, w której zagwarantowana zostanie obywatelom Ukrainy możliwość korzystania z opieki medycznej w podmiotach, które już mają podpisane umowy z NFZ. Jak wyjaśnił szef NFZ Filip Nowak za świadczenia zapłaci Narodowy Fundusz Zdrowia ze środków budżetu państwa. Refundacji podlegać będą świadczenia medyczne udzielane obywatelom Ukrainy po 24 lutego. Refundowana więc będzie też pomoc udzielana przed wejściem w życie ustawy.

Ponadto, każdy obywatel Ukrainy będzie miał też zapewniony dostęp do szczepień (nie tylko tych przeciw COVID-19). W najbliższych dniach będzie odstępny formularz w języku ukraińskim wypełniany przed szczepieniem. W języku ukraińskim jest również już obsługiwana infolinia NFZ (800 190 590), a także Teleplatforma Pierwszego Kontaktu służąca do kontaktu w kwestiach zdrowotnych poza godzinami pracy Podstawowej Opieki Zdrowotnej.

Pomoc wysyłana do Ukrainy

– Pomagamy też obywatelom Ukrainy, którzy są obecnie w swojej ojczyźnie. To pomoc skierowana dla szpitali i odpowiedź na konkretne potrzeby. Od ambasady i ministerstwa zdrowia Ukrainy otrzymujemy informacje, jakie środki medyczne i leki trzeba wysłać do Ukrainy – wyjaśnił wiceminister zdrowia Waldemar Kraska. – Przekazujemy 21 ambulansów dla Ukrainy. Jesteśmy w stałym kontakcie ze stroną ukraińską, jeśli chodzi o zapotrzebowanie na krew i tlen. Jesteśmy przygotowani na wysłanie dużej ilości krwi – dodał. Pierwszy transport z krwią wyruszył już do Ukrainy.

Minister podkreślił także, że cały czas w gotowości jest pociąg medyczny, który transportował będzie do naszego kraju rannych. Waldemar Kraska wskazał także, że w Polsce będzie istniał tzw. bank tlenu, tak aby zagwarantowany był tlen dla osób, które będą wymagały tlenoterapii.

Podkreślono także, że ministerstwo zdrowia działa w bardzo ścisłej współpracy z Unią Europejską.

Minister zdrowia podziękował także za wszelką oddolną pomoc dla obywateli Ukrainy, zaapelował jednocześnie, by weryfikować pojawiające się zbiórki, bo wraz z tym dobrym odzewem pojawiają się też niestety oszuści.

– Przygotujmy się też, że to pomaganie z naszej strony będzie musiało trwać dłuższy czas – podkreślił Adam Niedzielski. – Rozłóżmy też te nasze siły i środki na dłuższy czas – zaapelował.

Print Friendly, PDF & Email