Mazowieckie: Zaszczepiono pierwsze osoby w punkcie szczepień drive-thru

Mazowieckie: Zaszczepiono pierwsze osoby w punkcie szczepień drive-thru
Fot. Kancelaria Premiera

W punkcie szczepień drive-thru w Mińsku Mazowieckiem zaszczepione zostały pierwsze osoby. Szczepionki – w ramach pilotażu – otrzymały pacjentki z grupy 0, ale od przyszłego tygodnia punkt szczepień drive-thru najprawdopodobniej zacznie przyjmować wszystkich umówionych pacjentów.

Punkt szczepień drive-thru w Mińsku Mazowieckim powstał w czwartek, ale pierwsze osoby otrzymały szczepionki w piątek rano. W ramach akcji pilotażowej i promocyjnej Centrum Medyczno-Diagnostycznego w Siedlcach, które prowadzi punkt, zaszczepiono trzy pacjentki z grupy 0. Zapisy kolejnych pacjentów mają zostać uruchomione po otrzymaniu wytycznych z resortu zdrowia.

Miński punkt szczepień drive-thru, czyli miejsce, gdzie szczepionkę można przyjąć nie wychodząc z samochodu zorganizowano przy ul. Dąbrówki 52 w południowo-wschodniej części miasta. Wjazd do punktu jest oznaczony banerem informacyjnym, zaś na parkingu w pobliżu Przychodni Zdrowia Centrum Dąbrówka oraz supermarketu ustawiono biały namiot, w którym przebywa personel medyczny.

Jak powiedziała w rozmowie z PAP koordynatorka projektu Anna Kropisz z Centrum Medyczno-Diagnostycznego w Siedlcach, umówiony wcześniej pacjent oznaczonym wjazdem będzie podjeżdżał autem do namiotu. Następnie od osoby kierującej ruchem otrzyma kwestionariusz kwalifikacji do szczepienia.

Osoba, która ma skierowanie na szczepienie wskazuje miejsce, na którym siedzi, wkładając za szybę białą kartkę, tak aby personel medyczny wiedział, od której strony ma podejść. Następnie do okna samochodu podchodzi personel medyczny, który potwierdzi dane i zweryfikuje tożsamość pacjenta oraz sprawdzi w systemie m.in. to, czy nie był wcześniej zaszczepiony.

– Jeśli pacjent kwalifikuje się do szczepienia, lekarz, lub pielęgniarka podchodzi z asystą do samochodu, i przez uchylone okno pacjent zostaje zaszczepiony – mówi Anna Kropisz.

Następnie personel punktu kieruje osobę zaszczepioną na miejsce oczekiwania po szczepieniu, gdzie pacjent – zgodnie z wytycznymi – powinien oczekiwać przez 20 minut. – Pacjent jest pod naszą obserwacją, po tym czasie – jeśli wszystko jest w porządku – może odjechać – mówi Kropisz.

Podczas pilotażowych szczepień, które przeprowadzono w piątek cały proces weryfikacji i zaszczepienia trwał ok. 2,5 minuty.

– Testujemy w tym momencie to, co będziemy chcieli osiągnąć od przyszłego tygodnia. Uczymy się metodologii, procesu. Obliczamy czasy, aby optymalnie dopasować to do potrzeb – powiedziała Kropisz.

Dodała, że w najbliższym czasie punkt najprawdopodobniej otrzyma tysiąc szczepionek jednodawkowych Johnson & Johnson, które – jak zaznaczyła – są szczepionkami dedykowanymi dla punktów drive-thru. – Czekamy na odpowiedź w sprawie szczepionek. Plan jest taki, że punkt ma być czynny od godz. 8:00 do 18:00 – powiedziała.

Wiceprezes Centrum Medyczno-Diagnostycznego w Siedlcach lek. Artur Prusaczyk w rozmowie z PAP zaznaczył, że punkt z jednej strony będzie przyjmował pacjentów, którzy zarejestrowali się przez stronę pacjent.gov.pl, ale zapisów będzie można dokonać także w punkcie.

– Punkt drive-thru oczywiście jest dedykowany dla pacjentów w pojazdach mechanicznych, ale to nie jest tak, że nie można do nas przyjść pieszo, czy przyjechać np. hulajnogą, oczywiście można – zapewnia Prusaczyk i dodaje, że wkrótce pojawi się przy nim również ławka dla osób bez samochodów.

Punkt szczepień drive-thru w Mińsku Mazowieckim, choć formalnie nie rozpoczął jeszcze przyjmowania pacjentów już budzi zainteresowanie przechodniów, którzy chcieliby się zapisać na szczepienie.

– To chyba dobry pomysł, bo wygląda na to, że będzie się tu można zaszczepić bez większych kolejek i bez potrzeby wyjazdu do innych miejscowości, ale na swoją kolej i tak muszę jeszcze troszkę poczekać – mówi PAP pani Joanna.

Resort zdrowia opublikował we wtorek na swych stronach wytyczne dot. organizacji punktów drive-thru realizujących szczepienia przeciwko COVID-19.

Jak wynika z informacji zamieszczonej na stronach resortu zdrowia, punkty drive-thru powinny być zlokalizowane w miejscach z odpowiednio dużą powierzchnią na parkingi dla pojazdów, tak żeby każdemu pacjentowi zapewnić swobodne warunki do przemieszczania się i parkowania na poszczególnych etapach procesu szczepienia. Według wytycznych po zaszczepieniu pacjent odjeżdża na parking „poszczepienny”, kierowca powinien czekać minimum 20 min. przed opuszczeniem punktu DT. Po odczekaniu wymaganego czasu, pacjent opuszcza teren punktu DT. (PAP)

Marcin Chomiuk
Print Friendly, PDF & Email