Martynika: Druga faza lockdownu. Turyści poproszeni o opuszczenie wyspy

Martynika: Druga faza lockdownu. Turyści poproszeni o opuszczenie wyspy
Fot. Pixabay

Władze Martyniki, zamorskiego departamentu Francji leżącego w Małych Antylach, ogłosiły w poniedziałek zaostrzenie restrykcji epidemicznych w związku z gwałtownym wzrostem zakażeń. Turyści przebywający na wyspie zostali poproszeni o jej bezzwłoczne opuszczenie.

– Wchodzimy w drugą fazę lockdownu – ogłosił prefekt departamentu Stanislas Cazelles podczas poniedziałkowej konferencji prasowej w Fort-de-France. Przed dziesięcioma dniami na Martynice wprowadzono pierwszą serię restrykcji, w tym – godzinę policyjną obowiązującą od godz. 20:00 do godz. 5:00 dnia następnego.

Zgodnie z oświadczeniem prefekta wszystkie placówki handlowe oprócz sklepów z żywnością i aptek pozostaną zamknięte. – Nieczynne będą też hotele – wykorzystywane od teraz wyłącznie w celach wyłącznie służbowych, a być może także dla czasowego kwaterowania osób wymagających izolacji – powiedział Cazelles. Hotele nie będą natomiast dostępne dla turystów, którzy są zachęcani do bezzwłocznego opuszczenia Martyniki.

Administracja i usługi mają przejść na system pracy zdalnej – zaznaczył prefekt. Zapowiedział też, że wszystkie placówki rekreacyjne i kulturalne będą zamknięte. Nie będzie również wstępu na plaże.

Mieszkańcy mogą oddalać się od swych domostw na odległość nie większą niż 1 km – w pierwszej fazie dozwolone były podróże w promieniu 10 km.

Zamieszkiwany przez ponad 371 tys. mieszkańców departament Martyniki jest absolutnym liderem, jeśli chodzi o dobowy przyrost zakażeń. Wskaźnik zapadalności wynosi tam 1200 przypadków na 100 tys. mieszkańców. Szpitale na wyspie są obłożone w 227 proc. – pisze AFP.

Wprowadzenie 30 lipca pierwszej fazy restrykcji wywołało niezadowolenie części mieszkańców. Na wyspie doszło do zamieszek. W czwartek na Martynice zjawi się francuski minister ds. wspólnot terytorialnych Sebastien Lecornu, który od wtorku będzie przebywać na pobliskiej Gwadelupie, gdzie również manifestanci starli się z policją.

W obu wypadkach minister będzie starał się zmniejszyć skalę napięć wywołanych wprowadzeniem nowych restrykcji – pisze AFP. Terytoria zamorskie odwiedzi również minister zdrowia Olivier Veran, który zapowiedział w poniedziałek, że na Antyle zostaną skierowane dwa samoloty z 240 pracownikami medycznymi, którzy mają wspomóc przeciążony personel szpitalny w obu departamentach. (PAP)

Print Friendly, PDF & Email