Maluch+ na szóstym biegu

Maluch+ na szóstym biegu
Fot. Pixabay

102 tys. miejsc opieki dla najmłodszych powstanie w najbliższych latach w ramach programu Maluch+. Nowa edycja programu została ogłoszona w czwartek na briefingu prasowym z udziałem minister rodziny i polityki społecznej Marleny Maląg, wiceminister Barbary Sochy oraz ministra funduszy i polityki regionalnej Grzegorza Pudy.

Rusza nowa edycja programu Maluch+ na lata 2022-2029. Jego budżet wynosi 5,5 mld zł. W ramach nowej edycji powstaną 102 tys. miejsc opieki. Wnioski można składać do 19 lutego. Celem jest żłobek w każdej gminie.

Fot. mat. prasowe

– Ogłoszenie nowej edycji programu Maluch + to włączenie szóstego biegu w procesie rozwoju usług dla rodzin z małymi dziećmi – powiedziała na konferencji prasowej minister Marlena Maląg.

Dodała, że to kolejny krok w budowie prawdziwie przyjaznej polityki państwa wobec rodzin – państwa, które wspiera rodziny finansowo. – Od 2016 roku na ten cel przeznaczyliśmy już ponad 227 mld zł – powiedziała minister.

5,5 mld złotych

Budżet tego programu to 5,5 mld zł. Środki finansowe pochodzą z budżetu państwa, z Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększenia Odporności oraz z programu Fundusze Europejskie dla Rozwoju Społecznego.

Zmiany w programie

Samorządy będą miały na zrealizowanie inwestycji trzy lata, nie jak dotychczas, rok. Na utworzenie jednego miejsca otrzymają 35 862 zł (pozostałe podmioty niepubliczne 12 410 zł). Przez kolejne trzy lata będą otrzymywały dofinansowanie na prowadzenie działalności w wysokości 837 zł na jedno miejsce. Od samorządów nie będzie wymagany wkład własny.

Algorytm

Celem jest, aby w każdej gminie był przynajmniej jeden żłobek lub klub dziecięcy przeznaczony dla dzieci do 3. roku życia.

– Każdej gminie w Polsce zostaną przydzielone środki na tworzenie i funkcjonowanie miejsc opieki według algorytmu, uwzględniającego liczbę dzieci nieobjętych opieką oraz dochód na osobę – wyjaśniała podczas konferencji wiceminister Barbara Socha. Ostateczną decyzję o inwestycji podejmą władze samorządowe.

Opieka warunkiem aktywności zawodowej rodziców

– Mam nadzieję, że program Maluch Plus spotka się z dużym zainteresowaniem. Wychodzimy naprzeciw oczekiwaniom polskich rodzin. Aby rodzice mogli wrócić do aktywności zawodowej, chcemy stworzyć im warunki do oddania dzieci pod dobrą opiekę – powiedział minister funduszy i polityki regionalnej Grzegorz Puda.

Terminy

Wnioski w programie można składać do 19 lutego, wyłącznie drogą elektroniczną. Ogłoszenie wyników nastąpi do 28 kwietnia.

MRiPS
Print Friendly, PDF & Email