„Maluch+” – MRPiPS wręczy promesy dla gmin

„Maluch+” – MRPiPS wręczy promesy dla gmin
Fot. Pixabay

W poniedziałek Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej zainaugurowało cykl konferencji regionalnych, na których m.in. będą wręczane promesy dla gmin, które w tegorocznej edycji programu „Maluch+” uruchomią nowe miejsca opieki nad maluchami.

Cykl zainaugurowała konferencja w Poznaniu z udziałem minister rodziny Marleny Maląg. Również w poniedziałek odbyła się konferencja w Opolu (z udziałem wiceministra Stanisława Szweda), Rzeszowie (z udziałem wiceminister Aliny Nowak) i w Gorzowie Wielkopolskim, w której udział wziął wiceminister Kazimierz Kuberski.

Promesy dla gmin

W styczniu Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej ogłosiło wyniki konkursu w tegorocznej edycji programu „Maluch+”, dzięki któremu rozbudowywana jest sieć żłobków i klubów dziecięcych.

W 2020 roku na tworzenie nowych miejsc i utrzymanie już istniejących miejsc opieki nad maluchami przeznaczono 450 mln złotych. O dofinansowanie mogły starać się samorządy i podmioty prywatne, w tym pracodawcy.

Niedawno MRPiPS ogłosiło wyniki konkursu na tworzenie nowych miejsc opieki. Ministerstwo poinformowało, że w całej Polsce na ten cel zostanie przeznaczone 336,6 mln złotych.

Ważnym punktem konferencji regionalnych będzie wręczenie promes dla gmin, które w tegorocznej edycji uruchomią nowe miejsca opieki nad maluchami. W sumie, jak zaznacza resort, w całej Polsce powstanie ok. 24,8 tys. nowych miejsc opieki w 817 instytucjach.

– Co nas szczególnie cieszy, z każdą edycją powstają żłobki i kluby dziecięce w gminach, które do tej pory były pozbawione tych samorządowych instytucji. W tym roku mamy aż 110 takich gmin w całym kraju – mówi minister rodziny Marlena Maląg. – Nasze wsparcie nie kończy się na pomocy przy założeniu instytucji. Co roku uczestnicy programu mogą liczyć na dofinansowanie istniejących miejsc opieki nad małymi dziećmi – dodaje.

Rozstrzygnięcie konkursu na dofinansowanie funkcjonowania miejsc opieki nad dziećmi do lat trzech w ramach programu „Maluch+” w instytucjach publicznych, utworzonych ze środków programu we wcześniejszych edycjach i w instytucjach niepublicznych zostanie ogłoszone do 14 lutego br.

Oprac. Red.
Źródło: MRPiPS
Fot. Pixabay
Print Friendly, PDF & Email