Małopolskie: W szpitalu w Nowym Sączu brakuje łóżek

Małopolskie: W szpitalu w Nowym Sączu brakuje łóżek
Fot. Anna Shvets / Pexels

W szpitalu im. Jędrzeja Śniadeckiego w Nowym Sączu (Małopolskie) nie ma wolnych łóżek – zarówno na oddziale covidowym, jak i na pozostałych oddziałach klinicznych. Pacjenci wymagający hospitalizacji kierowani są do innych ośrodków.

– Sytuacja spowodowana epidemią SARS-CoV-2 pogarsza się – powiedziała we wtorek PAP rzeczniczka Szpitala Specjalistycznego im. Jędrzeja Śniadeckiego w Nowym Sączu Agnieszka Zelek-Rachtan.

Jak poinformowała, w placówce tej na oddziale covidowym (przekształconym z oddziałów chorób wewnętrznych i rehabilitacji) zajęte są wszystkie 44 łóżka, a oprócz tego dwa intensywnej terapii. Pozostałe oddziały, kliniczne, są w pełni obłożne, niektóre w 110 procentach, nie ma już na nich miejsca.

Dyspozytorzy karetek pogotowia są informowani o sytuacji i na bieżąco szukają miejsca dla pacjentów w innych ośrodkach.

Jeśli chodzi o przyjęcia planowe, to nie są wstrzymane, choć w związku z dynamiczną sytuacją kierownicy poszczególnych oddziałów mogą podjąć takie decyzje.

W szpitalu ograniczone są odwiedziny, ale nie ma całkowitego zakazu. – O odwiedzinach decyduje kierujący oddziałem, decyzja zależy od stanu pacjenta. Jeśli stan jest dobry, to staramy się ograniczać odwiedziny, aby minimalizować ryzyko rozprzestrzeniania koronawirusa – powiedziała rzecznik.

Zgodnie z wtorkowymi danymi Ministerstwa Zdrowia, minionej doby w Małopolsce odnotowano 1 011 nowych zakażeń koronawirusem, zmarły 23 osoby. W województwie prawie 20 tys. osób przebywa na kwarantannie. Małopolska jest na trzecim miejscu pod względem dobowej liczby nowych zakażeń. W całym kraju odnotowano 13 644 kolejne przypadki, najwięcej w województwach mazowieckim (2 823) i lubelskim (1 605). Minionej doby w Polsce z powodu covid zmarły 173 osoby. (PAP)

Beata Kołodziej
Print Friendly, PDF & Email