Małopolskie: W szpitalu tymczasowym w Krakowie ponad połowa wolnych miejsc

Małopolskie: W szpitalu tymczasowym w Krakowie ponad połowa wolnych miejsc
Fot. Pixabay

W szpitalu tymczasowym, w tzw. CUMRiK-u w Krakowie, zajętych jest 29 miejsc, czyli mniej niż połowa. Ilu pacjentów przebywa w drugim działającym w Małopolsce szpitalu tymczasowym w Krynicy-Zdroju, nie wiadomo. Urząd wojewódzki nie dysponował w czwartek takimi informacjami.

Z informacji przekazanych PAP przez Marię Włodkowską, rzeczniczkę Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie, który organizuje szpital tymczasowy w Centrum Urazowym Medycyny Ratunkowej i Katastrof (CUMRiK), wynika, że w placówce tej jest 29 pacjentów, w tym 12 na intensywnej terapii. W szpitalu tym przygotowano łącznie ok. 70 miejsc dla chorych na COVID-19.

Dane na temat drugiego w województwie szpitala tymczasowego w Małopolsce w 20 Wojskowym Szpitalu Uzdrowiskowo-Rehabilitacyjnym w Krynicy-Zdroju nie były w czwartek znane. Biuro prasowe urzędu wojewódzkiego nie potrafiło ustalić bieżącej liczby pacjentów w tej placówce. PAP nie udało się także telefonicznie skontaktować z lecznicą. W ubiegłym tygodniu w szpitalu tym było tylko czterech chorych, podczas gdy miejsc jest ponad 160.

W wyniku decyzji wojewody małopolskiego o skierowaniu do pracy przy zwalczaniu epidemii do szpitala tymczasowego prowadzonego przez Szpital Uniwersytecki w Krakowie zgłosiło się, według ostatnich danych, 80 osób: w tym 6 lekarzy, 4 ratowników medycznych i 70 pielęgniarek, a do szpitala w Krynicy-Zdroju 21 osób: 5 lekarzy i 16 pielęgniarek.

W środę wojewoda małopolski Łukasz Kmita poinformował, że szpital tymczasowy w Expo Kraków będzie szpitalem pasywnym, co oznacza, że na razie nie będą tam umieszczani pacjenci z COVID-19. Decyzja taka ma związek z malejącą liczbą zakażeń. Chorzy mają trafiać do dwóch dotychczas uruchomionych szpitali tymczasowych i do szpitali z oddziałami covidowymi.

Zgodnie z planami w szpitalu tymczasowym Expo Kraków w ostatnich dniach pojawiły się łóżka i niezbędny sprzęt medyczny, m.in.: nowoczesne aparaty USG i EKG, ssaki elektryczne czy defibrylatory.

W Małopolsce rezerwę, na wypadek niekorzystnego rozwoju sytuacji, stanowić mają także szpitale tymczasowe w hali Arena Jaskółka w Tarnowie i w kompleksie szpitala im. Żeromskiego w Krakowie. Szpital tymczasowy w tarnowskiej Jaskółce może pomieścić 204 łóżka, a w szpitalu Żeromskiego – ok. 70.

Ostatni z planowych w Małopolsce szpitali tymczasowych – w budynku po Szpitalu Uniwersyteckim przy ul. Śniadeckich 10 w Krakowie na około 100 łóżek został wstrzymany w fazie projektu. Zgodnie z deklaracjami tworzącej go Grupy Azoty obiekt można uruchomić w ciągu około trzech tygodni. (PAP)

Beata Kołodziej
Print Friendly, PDF & Email