Maląg: Od dziś przywileje w punktach szczepień również dla osób z niepełnosprawnością umiarkowaną

Maląg: Od dziś przywileje w punktach szczepień również dla osób z niepełnosprawnością umiarkowaną
Fot. Pixabay

Od wtorku 25 maja przywileje w punktach szczepień przysługują także osobom z niepełnosprawnością umiarkowaną i ich opiekunom – powiedziała we wtorek minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

Szefowa MRiPS na konferencji prasowej podkreślała, że szczepienia są jedynym sposobem na wyjście z epidemii i powrót do normalności.

Minister przypomniała, że od 10 maja osoby z orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności wraz z opiekunami mogą zaszczepić się w punktach szczepień powszechnych bez konieczności wcześniejszego umówienia się, czy to za pośrednictwem infolinii, czy elektronicznego formularza. Wystarczyło, że przyszli do punktu szczepień powszechnych.

– Od dzisiaj, 25 maja, do uprzywilejowanej grupy z niepełnosprawnościami poza stopniem znacznym włączamy grupę osób z niepełnosprawnością umiarkowaną i ich opiekunów – przekazała Maląg.

Minister rodziny dodała, że szczepienia dodatkowo mogą odbywać się też m.in. w warsztatach terapii zajęciowej, zakładach aktywności zawodowej czy centrach i klubach integracji społecznej. – Te szczepienia trwają trzeci tydzień. Już mamy z tych osób, które się zgłosiły, 70 proc. osób zaszczepionych. To bardzo cieszy, ponieważ te instytucje będą mogły powracać do normalnego funkcjonowania – podkreśliła Maląg.

Zwróciła uwagę, że rząd od początku epidemii wspiera osoby potrzebujące m.in. poprzez Solidarnościowy Korpus Wsparcia Seniorów. Zaznaczyła, że w pierwszej grupie osób uprawnionych do szczepień byli mieszkańcy domów pomocy społecznej.

– Zaszczepionych drugą dawką mamy ponad 90 proc. mieszkańców i pracowników domów pomocy społecznej. Sytuacja diametralnie się tam zmieniła – zachorowania są pojedyncze, a mieszkańcy mogą się już spotykać w odpowiednich warunkach ze swoimi najbliższymi – podkreśliła Maląg. (PAP)

Karolina Kropiwiec
Print Friendly, PDF & Email