Majówka w Porcie Elbląg. Fotorelacja

Fot. Rafał Sułek

Za nami pierwszy dzień organizowanego przez Miasto Elbląg wydarzenia Majówka w Porcie Elbląg. Były śpiewy, rekonstrukcje historyczne oraz rejsy statkiem. Przed nami kolejne dwa dni obchodów.


Kliknij w zdjęcie główne i obejrzyj fotorelację z wydarzenia


Podczas pierwszomajowego święta, elblążanie i goście mogli wspólnie uczestniczyć w rejsach statkiem Elwinga, posłuchać muzyki szanty, skorzystać z oferty gastronomicznej kilkunastu foodtrack’ów, czy zapoznać się z przygotowanymi atrakcjami w wykonaniu rekonstruktorów z XVIII wieku z garnizonu Gdańsk. Było wiec smacznie, melodyjnie i edukacyjnie.

Każdy z pewnością mógł znaleźć coś dla siebie.

W kolejnych dwóch dniach atrakcji na elbląskiej starówce również nie zabraknie. Już jutro 2 maja – organizatorzy zapraszają na uroczyste obchody Święta Flagi, które rozpoczną się o godz. 12:00. Organizatorzy zapraszają wszystkich do udziału w przemarszu z 50-metrową biało-czerwoną flagą. Wzorem lat ubiegłych mieszkańcom rozdawane będą chorągiewki, tak aby elbląską starówkę zdominowały kolory biały i czerwony.

Przemarsz rozpocznie się przy napisie „Kocham Elbląg” przy ul. Wodnej. Następnie uczestnicy ulicami: św. Ducha, Stary Rynek przejdą w towarzystwie Orkiestry Wojskowej Garnizonu Elbląg pod Bramę Targową, na którą zostanie wciągnięta flaga i tutaj kontynuowane będą obchody Dnia Flagi.

W ich trakcie zaprezentują się uczniowie Zespołu Szkół Ekonomicznych i Ogólnokształcących. Przypomnijmy, że od 2018 r. Technikum, wchodzące w skład ZSEiO, nosi imię Flagi Polski.

Uczniowie Zespołu Szkół Ekonomicznych i Ogólnokształcących zaprezentują musztrę oraz program artystyczny dotyczący Dnia Flagi.

Elblążan zachęca się również do wywieszenia flag narodowych w swoich domach. Pokażmy w ten sposób, że jesteśmy dumni z tego, że jesteśmy Polakami.

Tego dnia organizatorzy zachęcają również na spotkanie z archeologiem Jakubem Jagodzińskim na temat praportu Truso. Spotkanie w Bibliotece Młodego Czytelnika Bulaj rozpocznie się o godz. 15:00. Dwie godziny później, w tym samym miejscu, odbędą się warsztaty modelarskie.

Ostatnim dniem wspólnego świętowania, bezie 3 maja, kiedy to, obchodzić będziemy Święto Konstytucji 3 Maja.

Uroczystości upamiętniające uchwalenie pierwszej w Europie konstytucji rozpoczną się o godz. 11.30 Mszą Świętą w Katedrze pw. Św. Mikołaja, która zostanie odprawiona w intencji Ojczyzny.

Po mszy odbędą się uroczystości na Placu Katedralnym. W programie odegranie hymnu państwowego Rzeczpospolitej Polski, przemówienia okolicznościowe oraz pokaz musztry paradnej w wykonaniu Orkiestry Wojskowej Garnizonu Elbląg.

Po zakończeniu części oficjalnej organizatorzy zapraszają na Bulwar Zygmunta Augusta, gdzie będzie trwała Majówka w Porcie Elbląg. Po raz drugi w historii ten dzień uczcimy Paradą Wodną na rzece Elbląg. Parada rozpocznie się około godz. 13:30.

Podczas tego wydarzenia jednostki pływające (statki, jachty, łodzie, katamarany, rowery wodne, kajaki, skutery itd), przystrojone flagą Polski lub elementami biało-czerwonymi zaprezentują się przed publicznością zgromadzoną na Starym Mieście – na Bulwarze Zygmunta Augusta oraz w okolicach mostów Niskiego i Wysokiego.

Do udziału w wydarzeniu zaproszeni są wszyscy chętni elblążanie. Organizatorzy udostępnią bezpłatnie sprzęt pływający: kajaki, motorówki i rowery wodne.

Wiele będzie się działo również na Bulwarze Zygmunta Augusta. O godz. 13:30 wystartuje Strefa Gier i Zabaw przygotowana przez Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Elblągu. To część polecana zwłaszcza najmłodszym – tutaj spędzą czas aktywnie i wesoło.

Pół godziny później rozpocznie się wydawanie zupy rybnej przygotowanej przez Zespół Szkół Gastronomicznych z kuchni mobilnej. Na elblążan będzie czekało 400 darmowych porcji.

Na chętnych będzie czekała również gra terenowa „Poznajemy elbląską starówkę w Święto Konstytucji 3 Maja” przygotowana przez EKO Gryf Elbląg. Zabawa szykuje się rewelacyjna, zagadki, rebusy, dopasowania zdjęć i dużo fajnej zabawy. Nie zabraknie słodyczy, drobnych upominków i dla pierwszych 100 zawodników medale pamiątkowe.

Na Bulwarze Zygmunta Augusta zaprezentują się również pojazdy terenowe od organizatora zawodów Rainforest Challenge Poland, które odbędą się w Elblągu 8-11 czerwca br.

Do swoich stanowisk zaproszą również Elbląski Park Technologiczny oraz Straż Miejska w Elblągu.

Elbląskie Wodne Ochotnicze Ratownictwo Wodne zaprezentuje się w pokazie akcji ratunkowej na rzece Elbląg oraz będzie uczyło zasad udzielania pierwszej pomocy. Atrakcyjnie zapowiada się również pokazowy trening Uczniowskiego Klubu Sportowego Horyzont Elbląg, który odbędzie się na rzece Elbląg po paradzie wodnej z wykorzystaniem zdalnie sterowanych modeli łodzi jachtowych.

Print Friendly, PDF & Email