Magiczna atmosfera świąt ogarnia całe miasto

Magiczna atmosfera świąt ogarnia całe miasto
Fot. Jerzy Pinkas, www. gdansk.pl

Święty Mikołaj przypłynie do Gdańska w niedzielę, 5 grudnia, wtedy też miasto rozbłyśnie świątecznymi iluminacjami. Wyjątkowa atmosfera opanuje jedenaście gdańskich dzielnic, a na dwa pierwsze weekendy grudnia zaplanowano lokalne jarmarki. Wszyscy, którzy uwiecznią świąteczny klimat miasta na zdjęciach, będą mogli wziąć udział w fotograficznym konkursie.

Stało się już tradycją, że Święty Mikołaj co roku przybywa do Gdańska drogą morską. Również i w tym roku przypłynie on do naszego miasta wodami Motławy. W niedzielę, 5 grudnia o godz. 16.30 warto wypatrywać łodzi mikołajowej na Długim Pobrzeżu. Także o 16.30 na Długim Targu, na scenie przy Gdańskiej Choince, Mikołaja oczekiwać będą mieszkańcy i turyści. W świątecznych pokazach wystąpią dziecięce grupy wokalno-taneczne z Pałacu Młodzieży, a Śnieżynka i Bałwanek wprowadzą dzieci w mikołajkowy klimat. Tam wszyscy wspólnie z wyjątkowym gościem i prezydent Aleksandrą Dulkiewicz rozświetlą największe świąteczne drzewko w mieście. Mierzy ono 17 metrów i przybrane zostanie pół tysiącem bombek i rozetami w kształcie śnieżynek. Blasku choince nada 16 tys. świetlnych lampeczek.

Świąteczny klimat gdańskich dzielnic

Nie zabraknie uroczystej atmosfery także w lokalnych przestrzeniach miasta. Zielone drzewka mają nie tylko ozdobić okolicę, ale też spowodować uśmiech na twarzach mieszkańców i przechodniów. Bożonarodzeniowym klimatem będą mogli się cieszyć mieszkańcy Oruni, Biskupiej Górki, Osowej, Wrzeszcza, Nowego Portu, Letnicy, Piecków-Migowa, Jasienia, Sobieszewa, Dolnego Miasta i Zaspy. Świąteczne drzewka będą uroczyście rozświetlane w dniach 4-8 grudnia.

Zapaleniu światełek na dzielnicowych choinkach będą towarzyszyły m.in. wizyty św. Mikołaja, koncerty kolęd i barwne kiermasze. W nadawaniu magicznego klimatu uczestniczyć będą Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska, Monika Chabior, zastępczyni prezydenta ds. rozwoju społecznego i równego traktowania, Piotr Grzelak, zastępca prezydenta ds. zrównoważonego rozwoju, Piotr Borawski, zastępca prezydenta ds. przedsiębiorczości i ochrony klimatu i Alan Aleksandrowicz, zastępca prezydenta ds. inwestycji. Obecni będą także gospodarze miejsca – przedstawiciele Rad Dzielnic, którzy poprzez szereg podejmowanych inicjatyw działają na rzecz lokalnych społeczności.

Choinki znajdą się w centralnych częściach dzielnic, a rozbłysną światełkami według ustalonego harmonogramu:

 • 4 grudnia, godz. 17.00 – Osowa, Park Chirona – z udziałem prezydenta Piotra Grzelaka,  
 • 4 grudnia, godz. 18.30 – Orunia-Św.-Wojciech-Lipce, ul. Gościnna – z udziałem prezydent Aleksandry Dulkiewicz i prezydenta Piotra Grzelaka, 
 • 6 grudnia, godz. 16.00 – Letnica, okolice ul. Uczniowskiej i Starowiejskiej – z udziałem prezydenta Piotra Borawskiego, 
 • 6 grudnia, godz. 17.00 – Nowy Port, plac ks. Góreckiego – z udziałem prezydenta Alana Aleksandrowicza,
 • 6 grudnia, godz. 18.00 – Zaspa Rozstaje, park Jana Pawła II – z udziałem prezydenta Alana Aleksandrowicza, 
 • 6 grudnia, godz. 19.00 – Wrzeszcz Górny, ul. Klonowa przy Cristalu – informacja o obecności prezydenta zostanie uzupełniona,
 • 7 grudnia, godz. 17.00 – Śródmieście, Dolne Miasto, ul. Wróbla / ul. Toruńska – z udziałem prezydent Moniki Chabior, zaplanowano tam także choinkowe atrakcje,
 • 7 grudnia, godz. 18.30 – Sobieszewo, ul. Turystyczna, przy siedzibie Rady Dzielnicy – z udziałem prezydent Moniki Chabior, 
 • 8 grudnia, godz. 17.00 – Jasień, przy skraju budynku ul. Damroki 2 –  z udziałem prezydenta Piotra Borawskiego, 
 • 8 grudnia, godz. 18.00 – Piecki-Migowo, skrzyżowanie ul. Bulońskiej z ul. Rakoczego – z udziałem prezydent Aleksandry Dulkiewicz,
 • 8 grudnia, godz. 19.00 – Śródmieście – Biskupia Górka, rejon ulicy ul. Biskupiej 3 – informacja o obecności prezydenta zostanie uzupełniona,
Świąteczne Jarmarki Dzielnicowe

W pierwsze dwa weekendy grudnia, 4-5 na Oruni przy ul. Gościnnej 10 oraz 11-12 przy skrzyżowaniu ulic Bulońska/Rakoczego w dzielnicy Piecki-Migowo odbędą się Świąteczne Jarmarki Dzielnicowe. To będą 4 dni zabawy, możliwość spotkania ze św. Mikołajem, konkursy z nagrodami, smaczne degustacje, możliwość zakupu upominków od lokalnych rękodzielników, świąteczne bajanie, granie i śpiewanie na scenie.

Świąteczne Jarmarki Dzielnicowe to nowa inicjatywa, której celem jest integracja lokalnej społeczności oraz wsparcie lokalnych inicjatyw. To idealna okazja do spędzenia czasu w gronie rodzinnym czy wspólnej zabawy z sąsiadami. To czas, aby lepiej poznać swoją dzielnicę, działających w niej mikroprzedsiębiorców, rzemieślników i twórców.

W najbliższą sobotę i niedzielę 4 i 5 grudnia od godz. 12.00 warto wybrać się na dziedziniec Kawiarni Kuźnia w Gdańsku Oruni. O godz. 18.00 oruńską choinkę rozświetlą prezydent Aleksandra Dulkiewicz i Piotr Grzelak, zastępca prezydenta ds. zrównoważonego rozwoju. 

 W programie jarmarku m.in.

 • Zdolna Orunia” – mieszkańcy dzielnicy dzielą się swoimi talentami,
 • kalendarze na rok 2022 „Nasze Smaki” – oruńskie przepisy na przysmaki promować będzie Stacja Orunia – lokalny dom kultury. Dochód uzyskany ze sprzedaży kalendarzy zostanie przeznaczony na Hospicjum ks. Dudkiewicza,
 • grupy kościelne działające przy Parafii św. Jana Bosko oferować będą opłatki, świece adwentowych, pierniki i kalendarze,
 • mieszkańcy Gdańska Lipce przygotują świąteczne ozdoby i stroiki,
 • lokalny kowal z pokazami kucia na żywo, sprzedaż metalowych elementów dekoracyjnych,
 • kawiarnia Kuźnia – lokalna kawiarnia oferująca rozgrzewające napoje, kawę oraz zimową herbatę,
 • 4-5 grudnia, godz. 12.00-18.00 Gdańsk-Orunia, dziedziniec Kawiarni Kuźnia przy ul. Gościnnej 10,
 • 11-12 grudnia, godz. 12.00-18.00 Gdańsk Piecki-Migowo, przy skrzyżowaniu ulic Bulońska/Rakoczego.
Miasto jeszcze bliżej swoich mieszkańców

11-12 grudnia jarmark zaplanowano w dzielnicy Piecki-Migowo. Święty Mikołaj pojawi się na scenie zlokalizowanej przy skrzyżowaniu ulic Bulońska/Rakoczego. Poza bogatym programem artystycznym z atrakcjami dla najmłodszych, mieszkańcy dzielnicy zapraszają na pchli targ.  Lokalni restauratorzy oferować będą świąteczne potrawy, wypieki i wyroby cukiernicze. Dom sąsiedzki Piecki-Migowo wspierający akcję #GdańskPomaga przygotuje wykonane przez uczestników zajęć:

 • dekoracje wykonane techniką decoupage, szydełkową oraz wiele innych dekoracji nie tylko świątecznych,
 • wegańskie ekologiczne babeczki,
 • zakupić będzie można Norweską Baśń w Ilustracjach, do której ilustracje, grafiki przygotowała lokalna ilustratorka.
Pokaż swój świąteczny Gdańsk i wygraj nagrody

Gdańska Organizacja Turystyczna zaprasza do udziału w konkursie fotograficznym prowadzonym na Instagramie „Pokaż swój świąteczny Gdańsk”. Przez 4 tygodnie, w każdy poniedziałek i czwartek nagradzanych będzie 5 najbardziej świątecznych zdjęć.

Aby wziąć udział w konkursie, trzeba znaleźć magiczne i pełne świątecznego klimatu miejsca w Gdańsku, zrobić zdjęcie i wrzucić je na swój profil na Instagramie. Następnie oznaczyć je #odpalamyswieta #swiatecznygdanskkonkurs oraz #visitgdansk wraz z opisem, gdzie zostało wykonane.

Konkurs potrwa od 6 do 23 grudnia. Wyniki będą ogłaszane: 9, 13, 16, 20 i 23 grudnia. Na zwycięzców czekają nagrody od Visit Gdansk.

Regulamin konkursu pojawi się wkrótce na stronie visitgdansk.com.

Świąteczne iluminacje

Od 5 grudnia do 2 lutego 2022, kiedy zapadnie zmrok, magiczny nastój świąt roztoczą iluminacje. Milionami światełek rozbłyśnie Targ Węglowy, a gwiazdkowy klimat zapewnią gdańskie uliczki i parki. W Parku Reagana rozpostarta zostanie świetlna kurtyna. Park Oruński ozdobi świąteczna brama, prezent i wielka bombka. Park Oliwski rozświetlony girlandami i pływającymi po wodzie świetlnymi łódeczkami, przyciągać będzie rodziny na świąteczne spacery. Gdański herb będą trzymały lwy na ul. Tkackiej. Na skwerze Kobzdeja na spacerowiczów czekać będzie luneta, tron, dobosz oraz dekoracyjne sople. Mikołajową czapkę zyska napis Gdańsk na Ołowiance. Wzorem lat poprzednich iluminacje ozdobią także Termometr Fahrenheita na Długim Targu i Fontannę Czterech Kwartałów na ul. Grobla.

Na Zielonym Moście po raz pierwszy rozbłyśnie iluminacja świąteczna Gdańskich Autobusów i Tramwajów. Lokalizacja iluminacji w kształcie zabytkowego tramwaju nie jest przypadkowa. Tramwaje obecne były w tym miejscu od początku XX w. do lat 50 XX w. Przez Zielony Most wiodła wówczas trasa linii tramwajowej nr 3 z Dworca Głównego na Dolne Miasto.

Rozświetlone ulice i latarnie

Tak jak w poprzednich latach w swoim świątecznym, zimowym wydaniu prezentować się będą elementy miejskiej infrastruktury. Iluminacje w kształcie gwiazd, choinkowych gałązek czy płatków śniegu ozdobią słupy oświetleniowo-trakcyjnych. Łącznie zainstalowanych zostanie 157 kompletów iluminacji słupów trakcyjnych i oświetleniowych.

5 grudnia rozbłysną także iluminacje na latarniach. Jak co roku wyjątkowo prezentować się one będą na Drodze Królewskiej, gdzie słupy latarniowe przyozdobione zostaną trójwymiarowymi dekoracjami. Efektowne przewieszki połączą też ze sobą kamienice przy ul. Długiej. Ozdobiona będzie także ul. Piwna, a trójwymiarowe iluminacje uruchomione zostaną na słupach latarni na Targu Drzewnym. Świąteczny charakter zyskają także latarnie na ul. Szerokiej, a w Oliwie na ul. Opata Jacka Rybińskiego.

Iluminacje zyskają także szpalery drzew na ul. Opata Jacka Rybińskiego w rejonie Parku Oliwskiego, drzewa w Parku Chirona w Osowej czy te na Placu Świętopełka. Świetlne sznury zawisną również na drzewach otaczających pomnik króla Jana III Sobieskiego na Targu Drzewnym.

Łącznie w Gdańsku zamontowanych zostanie 328 kompletów różnego rodzaju iluminacji.

Print Friendly, PDF & Email