Luksemburg: Trzecia dawka przeciw COVID-19 dla dorosłych po sześciu miesiącach od poprzedniej

Luksemburg: Trzecia dawka przeciw COVID-19 dla dorosłych po sześciu miesiącach od poprzedniej
Fot. Pixabay

Trzecia dawka szczepionki przeciw COVID-19 będzie dostępna dla wszystkich dorosłych, u których od przyjęcia poprzedniej upłynęło sześć miesięcy – przekazał w piątek na konferencji prasowej premier Luksemburga Xavier Bettel.

– Stwierdzamy spadek poziomu odporności (przeciw SARS-CoV-2) osób zaszczepionych, co nie zaskakuje – oświadczył Bettel. Z tego powodu, wszyscy powyżej 18 roku życia zaszczepieni w Luksemburgu, będą mogli otrzymać dawkę przypominającą preparatu przeciw COVID-19 – dodał.

Przyjęcie dodatkowej dawki szczepionki będzie dobrowolne – zaznaczył szef rządu. Zaszczepić będzie się można w niektórych centrach szczepień, u lekarza, bądź w aptece – tłumaczył luksemburski dziennik „L’Essentiel”.

– Sytuacja w szpitalach nie jest dobra, jednak nie aż tak napięta, jak w innych państwach – oceniła sytuację covidową w kraju minister zdrowia Paulette Lenert. – Apeluje się o ograniczenie liczby spotkań, dotyczy to zwłaszcza osób szczególnie narażonych na zachorowanie – dodała.

Według ostatnich danych Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa 72 proc. populacji Luksemburga przyjęło co najmniej jedną dawkę preparatu przeciw koronawirusowi, a 68 proc. było w pełni zaszczepione. (PAP)

Print Friendly, PDF & Email