Łukaszenka: Lekarze, którzy wyjechali do Polski, nie zostaną wpuszczeni

Łukaszenka: Lekarze, którzy wyjechali do Polski, nie zostaną wpuszczeni
Fot. Pixabay

Alaksandr Łukaszenka ostrzegł w czwartek, że białoruscy lekarze, którzy wyjadą zarabiać do Polski, nie zostaną wpuszczeni z powrotem na Białoruś. Mówił o tym na naradzie poświęconej pandemii koronawirusa.

– Nasi lekarze są proszeni w szczególności o przyjazd do Polski, aby pomóc ludności i państwu w walce z COVID-19. Chcę uprzedzić, że nie ma u nas zbędnych lekarzy. Musimy leczyć naszych własnych ludzi. Ale nikogo nie będziemy trzymać siłą. Należy jednak zdawać sobie sprawę, że nie wjadą z powrotem. Tam będą pracować i zarabiać te wielkie pieniądze, po które wyjechali – oświadczył.

Dodał, że to nie jest groźba, tylko „polecenie dla rządu”. – Wszystkich trzeba ustawić na miejscu, nie przeszkadzając, jeśli ktoś pragnie wielkiego rubla albo oczy mu pozieleniały od waluty – dodał.

Łukaszenka skomentował w ten sposób słowa wiceministra zdrowia Sławomira Gadomskiego, który w opublikowanej we wtorek rozmowie z „Dziennikiem Gazetą Prawną” powiedział w kontekście walki z COVID-19, że Polska jest otwarta na wszystkich lekarzy, ale „realnie szanse są na lekarzy zza wschodniej granicy, głównie Białoruś i Ukraina, ze względu na mniejszą barierę językową”. Dodał, że może chodzić o ponad tysiąc osób. (PAP)

Print Friendly, PDF & Email