Unikalna wypożyczalnia książek

Unikalna wypożyczalnia książek
Fot. UM Lublin

W Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym dla Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnych w Lublinie działa pierwsza w Polsce Ogólnopolska Wypożyczalnia Książek Dotykowych. W jej ofercie znajduje się blisko 300 ręcznie wykonanych egzemplarzy dostosowanych do możliwości odbioru przez dzieci z niepełnosprawnością wzrokową.

Pomysłodawczynią biblioteki jest Bożena Kazanowska nauczycielka w SOSW w Lublinie, która m.in. za tę inicjatywę w 2022 r. otrzymała Order Uśmiechu. Inspiracją do stworzenia pierwszych lektur byli ciekawi świata trzej niewidomi chłopcy. Na początku biblioteka liczyła około 100 książek, dziś jest ich 300.

– W Lublinie mamy szeroką ofertę edukacyjną dla dzieci i młodzieży ze szczególnymi potrzebami edukacyjnymi. Nauczyciele oraz wychowawcy pracujący z uczniami niewidomymi i niedowidzącymi bardzo często sięgają po innowacyjne metody pracy, ale także tworzą własne. Przykładem takiego nowatorskiego działania, realizowanego w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym dla Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnych, jest tworzenie książek z ilustracjami dotykowymi oraz prowadzenie ich wysyłkowej wypożyczalni dla dzieci z całej Polski – mówi Mariusz Banach, Zastępca Prezydenta Miasta Lublin ds. Oświaty i Wychowania.

Książki wypożyczane są bezpłatnie zainteresowanym rodzicom. Do dzieci mieszkających daleko literatura wysyłana jest bezpłatnie. Również opiekunowie mogą bez ponoszenia kosztów odesłać książki z powrotem do biblioteki.

– O roli ilustrowanych opowieści w rozwoju dzieci widzących nie trzeba nikogo przekonywać. Tak samo ważne są takie książki dla dzieci niewidomych. Dotykowe ilustracje przede wszystkim poszerzają wiedzę o niewidzialnym świecie. Poza tym przygotowują dzieci do rozumienia dotykowych rysunków w podręcznikach szkolnych, a w przyszłości, do odbioru adaptacji dzieł sztuki, na przykład obrazów – mówi Anna Augustyniak, Zastępca Prezydenta Miasta Lublin ds. Społecznych.

Wypożyczalnia Książek Dotykowych organizuje również spotkania autorskie, podczas których mali czytelnicy odbywają niezapomniane podróże w świat literatury. Tworzone są także warsztaty z tworzenia opowieści dotykowych oraz integracyjne spotkania młodzieży pełnosprawnej z dziećmi z niepełnosprawnością wzrokową pod nazwą „Tajemnicze kropki – zabawy brajlem”.

UM Lublin
Print Friendly, PDF & Email