Miasto Lublin kontynuuje działania ułatwiające dostęp do świadczonych usług dla osób ze szczególnymi potrzebami. Wydział ds. Osób Niepełnosprawnych Urzędu Miasta Lublin zakupił kolejną walizkową pętlę indukcyjną, która posłuży do zapewnienia dostępności na wydarzeniach organizowanych dla mieszkanek i mieszkańców przez Miasto oraz miejskie instytucje.
– Miasto od lat dba o to, by Lublin był miejscem dostępnym i przyjaznym dla wszystkich. Zakup kolejnej pętli indukcyjnej pozwoli mieszkankom i mieszkańcom z niepełnosprawnością narządu słuchu w pełni korzystać z miejskich wydarzeń. To ważny krok, który daje osobom ze szczególnymi potrzebami możliwość korzystania z realizowanych przez urząd i miejskie jednostki usług na równi z innymi uczestnikami. Wprowadzone rozwiązanie jest kolejnym z podejmowanych w tym roku działań na rzecz zwiększania dostępności – mówi Anna Augustyniak, Zastępca Prezydenta Miasta Lublin ds. Społecznych.
Pętle indukcyjne to najbardziej przyjazne i łatwe w obsłudze systemy, które wspomagają słyszenie osobom posiadającym implanty ślimakowe lub posługującym się nowoczesnymi, wyposażonymi w cewki indukcyjne aparatami słuchowymi. Dzięki pętli osoba z niepełnosprawnością narządu słuchu w aparacie słyszy dokładnie źródło dźwięku, a hałas z otoczenia jest wygłuszany. Z urządzenia jednocześnie może korzystać większa liczba osób używających aparaty słuchowe, dzięki czemu będą mogły one komfortowo uczestniczyć w organizowanych przez Miasto konferencjach, galach, uroczystościach czy spotkaniach okolicznościowych.
W pętle indukcyjne wyposażony jest także Dworzec Lublin m.in. w punkcie obsługi pasażerów, a także Ośrodek Informacji Osób z Niepełnosprawnościami i ich rodzin w Wydziale ds. Osób Niepełnosprawnych Urzędu Miasta Lublin.
Dodatkowo przenośną pętlą indukcyjną dysponuje także Wydział Kultury, który nieodpłatnie wypożycza ją na wydarzenia kulturalne w celu zwiększenia dostępności mieszkanek i mieszkańców do kultury.
Do nieodpłatnego wypożyczenia sprzętu uprawnione są organizacje pozarządowe, instytucje kultury i inne podmioty działające w sferze non profit.
Na potrzeby załatwiania indywidualnych spraw urzędowych osoby niesłyszące i niedosłyszące mogą korzystać w całym Urzędzie Miasta Lublin z pomocy tłumacza Polskiego Języka Migowego, poprzez połączenie online lub bezpośrednio na miejscu, podczas załatwiania sprawy w Urzędzie.
Potrzebę tłumaczenia bezpośredniego należy zgłosić na adres tlumaczpjm@lublin.eu lub osobiście w Punkcie Informacyjnym w Biurze Obsługi Mieszkańców przy ul. Wieniawskiej 14 od poniedziałku do piątku w godz. 9.00-15.00.