Lublin: Seniorzy mogą skorzystać z bezpłatnych szczepień przeciw pneumokokom

Lublin: Seniorzy mogą skorzystać z bezpłatnych szczepień przeciw pneumokokom
Fot. Mateusz Misztal

Trwa miejski program szczepień ochronnych przeciw pneumokokom adresowany do lubelskich seniorów. Z bezpłatnych szczepionek mogą skorzystać mieszkańcy i mieszkanki Lublina, którzy ukończyli 65. rok życia i nie byli dotychczas szczepieni.

– Szczepienia ochronne są szczególnie ważne u osób starszych, u których choroby przewlekłe zwiększają ryzyko infekcji. Dlatego zapraszamy lubelskich seniorów i seniorki do udziału w miejskim programie oraz zachęcamy, by nie odkładać wizyty w przychodni i w najbliższym czasie skorzystać z bezpłatnych szczepionek. Pomoże to wzmocnić kondycję zdrowotną jeszcze przed sezonem nasilonych zachorowań – mówi Monika Lipińska, Zastępczyni Prezydenta Miasta Lublin ds. Społecznych.

Pneumokoki są najczęstszą przyczyną bakteryjnych zakażeń układu oddechowego i mogą wywoływać zapalenie płuc o ciężkim przebiegu. Są groźne zarówno dla dzieci, jak i dorosłych, a zwłaszcza dla osób starszych z chorobami przewlekłymi i obniżoną odpornością organizmu. Tegoroczna edycja programu bezpłatnych szczepień przeciw pneumokokom ruszyła 1 marca. Osoby zainteresowane mogą zgłaszać się do przychodni realizujących program, bez względu na to do jakiego podmiotu leczniczego są zapisane w ramach podstawowej opieki zdrowotnej. Stosowana szczepionka nie wymaga dawek przypominających, a warunkiem szczepienia będzie pozytywna weryfikacja medyczna przeprowadzona przez lekarza. Liczba szczepionek jest ograniczona. O ich uzyskaniu decyduje kolejność zgłoszeń.

Bezpłatne szczepionki przeciw pneumokokom są nadal dostępne w przychodniach:

  • NZOZ MELISA, ul. Niepodległości 9, tel.: 81 747 30 72;
  • Przychodnia SP ZOZ MSWiA, ul. Grenadierów 3, tel.: 81 528 54 28, 81 528 42 28;
  • SPECJALISTYKA CZECHÓW, ul. Kompozytorów Polskich 8, tel.: 81 718 72 07;
  • NZOZ FARMED, ul. Koryznowej 2G, tel.: 81 747 67 77;
  • NZOZ KALINA, ul. Kalinowszczyzna 46 b, tel.: 81 747 38 55, 81 444 45 06;
  • NZOZ MAK-MED, ul. Śliwińskiego 4, tel.: 81 741 05 79;
  • AMICUS, ul. Mieszka I 4, tel.: 81 525 65 91.

Program w całości finansowany jest z budżetu Miasta Lublin i będzie realizowany do 10 listopada br. lub do momentu wyczerpania szczepionek.

UM Lublin
Print Friendly, PDF & Email