Lublin: Nowy dom dla osób z niepełnosprawnościami na Czechowie

Lublin: Nowy dom dla osób z niepełnosprawnościami na Czechowie
Fot. mat. prasowe

Miasto zakończyło urządzanie nowej placówki dla osób z niepełnosprawnościami na Czechowie. Miejsce zapewni opiekę wytchnieniową w formie dziennej i całodobowej łącznie 20 osobom. Podopieczni trafią tu w styczniu 2025 roku.

– Nowoczesne Centrum Opiekuńczo-Mieszkalne to odpowiedź na potrzeby społeczne i kolejny krok w rozwoju infrastruktury opiekuńczej w Lublinie. Chcemy, aby osoby z niepełnosprawnościami znalazły tu nie tylko profesjonalne wsparcie, ale również poczucie bezpieczeństwa i domowej atmosfery. Nowa placówka stanowi również przykład działań Miasta na rzecz poprawy dostępności i jakości życia mieszkanek i mieszkańców, zgodnie z ideą włączającego Lublina – mówi Krzysztof Żuk, Prezydent Miasta Lublin.

Centrum Opiekuńczo-Mieszkalne przy ul. Poturzyńskiej jest nową jednostką organizacyjną Miasta Lublin z zakresu pomocy społecznej. Budynek wraz z wyposażeniem został już przekazany Zespołowi Ośrodków Wsparcia. Trwają prace nad statutem oraz regulaminami nowej jednostki. Zakupiono również meble oraz wyposażenie i w budynku kończy się urządzanie. Przyjęcie podopiecznych i otwarcie placówki nastąpi po 1 stycznia 2025 r.

– Centrum Opiekuńczo-Mieszkalne to nie tylko miejsce profesjonalnej opieki, ale przede wszystkim szansa na poprawę jakości życia i rozwój samodzielności jego podopiecznych. Uzupełnia ono ofertę trzech istniejących miejskich ośrodków wsparcia dla osób z niepełnosprawnościami, wzmacniając infrastrukturę pomocy społecznej w Lublinie. Nasze działania obejmują zarówno duże inwestycje – tworzenie nowych placówek, jak i mniejsze projekty, które poprawiają codzienne funkcjonowanie mieszkanek i mieszkańców – przykładem jest ostatnio oddana do użytku komfortka na Placu Litewskim – mówi Anna Augustyniak, Zastępca Prezydenta Miasta Lublin ds. Społecznych.

Nowy obiekt położony jest równolegle do ul. Żywnego. Znajduje się w cichym i przyjaznym otoczeniu, z dużą ilością zieleni, w miejscu sąsiadującym z blokami mieszkalnymi i szkołą podstawową. Obok znajduje się także budynek Dziennego Ośrodka Adaptacyjnego dla Dzieci i Młodzieży z Niepełnosprawnością Intelektualną. Parterowy budynek Centrum o łącznej powierzchni użytkowej 424 m2 podzielono na dwie części: część mieszkalną z sześcioma jednoosobowymi pokojami z łazienkami, w tym dwa dostosowane do osób wymagających intensywnego wsparcia oraz część dzienną, w której znajdują się sala do zajęć grupowych, sala fizjoterapii, pokój wyciszeń, pomieszczenia medyczne oraz przestrzeń dla personelu. Dodatkowo budynek wyposażono w kuchnię dostosowaną do treningów samodzielności, taras wypoczynkowy, alejki spacerowe i elementy małej architektury. W październiku formalnie zakończono realizację robót budowlanych i uzyskano pozwolenie na użytkowanie.

Inwestycja została dofinansowana kwotą 3,15 mln zł w ramach Programu „Centra Opiekuńczo-Mieszkalne” Ministra Rodziny i Polityki Społecznej zgodnie z umową zawartą z Wojewodą Lubelskim z dnia 3 października 2022 r. Centrum zbudowano z uwzględnieniem zasad uniwersalnego projektowania, by sprostać potrzebom osób z różnymi rodzajami niepełnosprawności.

Miasto Lublin prowadzi również inne działania na rzecz poprawy dostępności przestrzeni publicznej dla osób z niepełnosprawnościami. W miejskiej toalecie na Placu Litewskim powstała kolejna komfortka – miejsce umożliwiające bezpieczne i godne wykonanie czynności higienicznych osobom z ograniczoną mobilnością, niezależnie od wieku. Wyposażenie obejmuje elektrycznie regulowaną leżankę oraz specjalistyczny podnośnik, które ułatwiają przenoszenie osoby z wózka na leżankę. To kolejny krok Lublina w ramach ogólnopolskiej kampanii „Przewijamy Polskę”. Poprzednie takie miejsca powstały wMiejskim Ośrodku Pomocy Rodzinie przy ul. Zemborzyckiej oraz na Dworcu Lublin. Dzięki komfortkom osoby z niepełnosprawnościami mogą we właściwych warunkach korzystać z przestrzeni publicznej, zwiększając swoją samodzielność i komfort życia. Montaż nowych przewijaków to odpowiedź na potrzeby środowiska osób z niepełnosprawnościami oraz ich opiekunów.

Na zdjęciu: pokój podopiecznego w Centrum Opiekuńczo-Mieszkalnym przy ul. Poturzyńskiej.

***

3 grudnia obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Osób z Niepełnosprawnych. Ustanowione przez Zgromadzenie Ogólne ONZ święto ma na celu zwiększenie świadomości publicznej na temat ograniczeń, z jakimi borykają się osoby z niepełnosprawnościami i potrzeby konkretnych działań w kierunku ich likwidowania.

UM Lublin
Print Friendly, PDF & Email