Lublin: Nowa kreatywna przestrzeń w dzielnicy Dziesiąta

Lublin: Nowa kreatywna przestrzeń w dzielnicy Dziesiąta
Fot. mat. prasowe

6 czerwca została oficjalnie otwarta nowa miejska instytucja kultury – Pracownie Kultury Dziesiąta, w której znajdą się trzy przestrzenie warsztatowe: animacyjna, multimedialna oraz plastyczna. Placówka powstała po gruntownym remoncie i adaptacji lokalu w pawilonie przy ul. Herberta 14. To już trzecia filia Dzielnicowego Domu Kultury „Bronowice”.

– Świętujący w tym roku 65-lecie Dzielnicowy Dom Kultury „Bronowice”, po dzielnicach Tatary i Kośminek rozszerza działalność na kolejną, czwartą dzielnicę Lublina – Dziesiąta. To spełnienie obietnicy danej mieszkańcom i mieszkankom oraz odpowiedź na ich potrzeby. To także realizacja przyjętej przez nas polityki zmierzającej do zapewnienia bliskiego dostępu do oferty kulturalnej w każdej części miasta – mówi Krzysztof Żuk, Prezydent Miasta Lublin.

– W Lublinie działa 11 miejskich instytucji kultury, które prowadzą różnorodną działalność skierowaną do wszystkich odbiorców, w tym osób z niepełnosprawnościami – dodaje Prezydent.

– Razem ze swoimi oddziałami i filiami działają w ponad 60 punktach w mieście. Teraz otwieramy nowe miejsce na kulturalnej mapie Lublina – mówi Krzysztof Żuk.

Zrealizowana w 2022 roku inwestycja zakładała zmianę sposobu użytkowania pomieszczeń w pawilonie handlowo-usługowym przy ul. Herberta 14, który został przystosowany do pełnienia nowej funkcji: DDK „Bronowice” – Pracowni Kultury Dziesiąta. W powstałej filii realizowane będą działania dla wszystkich grup wiekowych w ramach zajęć stałych, warsztatów i wydarzeń cyklicznych. Zajęcia odbywać się będą w trzech pracowniach tematycznych: animacyjnej, multimedialnej i plastycznej. Poza zajęciami i warsztatami w domu kultury nowa instytucja będzie organizować wydarzenia artystyczne, wystawy i pikniki na terenach zielonych dzielnicy.

– Pracownie Kultury Dziesiąta będą miejscem, w którym wszyscy mieszkańcy i mieszkanki znajdą coś dla siebie. Podobnie jak w innych siedzibach domu kultury, w najnowszej filii realizowane będą działania dla wszystkich grup wiekowych w ramach zajęć stałych, warsztatów oraz wydarzeń cyklicznych. Ta kreatywna przestrzeń będzie miejscem otwartym na pomysły i propozycje wszystkich odbiorców. Z oferty zajęć w nowoczesnych pracowniach skorzystają zarówno dzieci, młodzież, jak też dorośli i seniorzy – mówi Beata Stepaniuk-Kuśmierzak, Zastępczyni Prezydenta Miasta Lublin ds. Kultury, Sportu i Partycypacji.

W Pracowni Animacyjnej (pow. 47 m2) zamontowano podłogę interaktywną do zabaw i animacji.. Tutaj organizowane będą ogólnorozwojowe oraz sensoryczne zajęcia dla małych dzieci oraz rekreacyjne dla młodzieży, dorosłych i seniorów. W Pracowni Multimedialnej (pow. 55 m2) znalazła się cyklorama, która aranżuje przestrzeń na studio fotograficzno-filmowe, a także floorboxy i sufitowy system do zawieszania tła i oświetlenia. Salę wyposażono również w specjalistyczny sprzęt foto-video, natomiast dzięki wyposażeniu jej w stanowiska komputerowe, możliwe będzie prowadzenie warsztatów i zajęć dla seniorów z zakresu obsługi komputerów oraz korzystania z technologii cyfrowych. Z kolei w Pracowni Plastycznej (pow. 45 m2) będą odbywały się zajęcia plastyczne, rękodzielnicze, warsztaty akwareli, rysunku, grafiki warsztatowej, również skierowane do odbiorców w różnym wieku. Na jednej ze ścian zamontowano listwę umożliwiającą powieszenie szklanych antyram z pracami uczestników zajęć w celach ekspozycji. 

– W nowym domu kultury równolegle w zajęciach stałych i warsztatach będzie mogło uczestniczyć ok. 50 osób. Będzie to również miejsce do organizacji różnorodnych wydarzeń artystycznych, wystaw oraz pikników familijnych na terenach zielonych dzielnicy. Na 9 i 10 czerwca zaplanowaliśmy Dni Otwartych Drzwi z ciekawymi działaniami i aktywnościami, by zapoznać mieszkańców i mieszkanki dzielnicy z naszą ofertą. W wakacje z kolei zaprosimy dzieci i młodzież szkolną do akcji Lato w mieście, natomiast zajęcia stałe ruszą we wrześniu – mówi Aleksandra Szulc-Choma, Dyrektor Dzielnicowego Domu Kultury „Bronowice”.

W lokalu Pracowni Kultury Dziesiąta pomieszczenia wydzielono na nowo, co wiązało się z wykonaniem wcześniejszych prac rozbiórkowych, skuciem posadzek i demontażem istniejących elementów zabudowy oraz wykonaniem nowych ścian w systemie zabudowy gipsowo-kartonowej, wylaniem nowych posadzek, położeniem parkietów, montażem drzwi i parapetów oraz urządzeniem łazienek. Koncepcja architektoniczno-budowlana nowej placówki opierała się na zasadzie projektowania uniwersalnego, zapewniono więc dostęp do instytucji bezpośrednio z poziomu terenu przed budynkiem.

Wewnątrz zachowano właściwe szerokości korytarzy i drzwi wejściowych, wykonano podłogi antypoślizgowe oraz dostęp do sanitariatów dla osoby na wózku, na zewnątrz zaś zapewniono odpowiednią liczbę i szerokość miejsc postojowych oraz obniżono krawężniki w ciągach pieszych.

Przebudowa lokalu przy ul. Herberta 14 na filię DDK „Bronowice” to koszt blisko 880 tys. zł. Z kolei na meble i nowe wyposażenie dla trzech pracowni przeznaczono 150 tys. zł.

Tegoroczne wydatki majątkowe zaplanowane na inwestycje w kulturze to ponad 12 mln zł. Na finiszu jest przebudowa pomieszczeń piwnic klasztoru powizytkowskiego i ich adaptacja do prowadzenia działalności kulturalnej w Centrum Kultury w Lublinie, dofinansowana ze środków unijnych. Miasto przygotowuje również dokumentację przyszłościową dla Domu Kultury „Kolejarza”, który zmieni się w nowoczesną instytucję przeznaczoną dla dzieci i młodzieży. Znajdzie się w niej miejsce m.in. dla Teatru im. H. Ch. Andersena.

Dzielnicowy Dom Kultury „Bronowice” powstał w 1958 roku. Od początku istnienia jego program jest aktywnie współtworzony przez widzów. W stale modernizowanych przestrzeniach, m.in nowoczesnej, kameralnej sali widowiskowej, instytucja proponuje swoim widzom bogaty  i zróżnicowany repertuar wydarzeń artystycznych, seanse filmowe, spektakle, koncerty oraz projekty międzypokoleniowe. Funkcjonalne projektowanie pozyskiwanych miejsc pozwala tworzyć tematyczne pracownie i wygodne przestrzenie, umożliwiające organizowanie prezentacji multimedialnych, wykładów, wystaw i spotkań.

W specjalistycznie wyposażonych salach warsztatowych swoje pasje mogą rozwijać m.in. tancerze, początkujący twórcy muzyki, pasjonaci sztuk wizualnych, rękodzieła i teatru, a działalność wystawiennicza umożliwia prezentację twórczości zarówno artystów profesjonalnych, jak i miłośników różnych dziedzin sztuki oraz grup twórczych.

Celem instytucji jest wdrażanie spójnego i dostosowanego do zmian społecznych programu edukacji kulturalnej, a także rewitalizacja społeczna przestrzeni Lublina poprzez kulturę.

UM Lublin
Print Friendly, PDF & Email