Lubelskie: Przez całe wakacje w regionie będą jeździć „szczepieniobusy”

Lubelskie: Przez całe wakacje w regionie będą jeździć „szczepieniobusy”
Fot. Pixabay

Do końca sierpnia po Lubelszczyźnie będą jeździć dwa specjalne ambulanse, tzw. szczepieniobusy. Odwiedzą gminy z najniższym procentem wyszczepialności, a także lokalne imprezy plenerowe. Chętni będą mogli skorzystać w nich ze szczepienia przeciw COVID-19 jednodawkowym preparatem.

Od kilku dni w województwie lubelskim dostępny jest w ramach pilotażu specjalny ambulans zwany „szczepieniobusem”, który odwiedza mniejsze gminy i oferuje szczepienia przeciw COVID-19.

– W związku z dużym zainteresowaniem inicjatywą „Zadbaj o zdrowie” będziemy kontynuować proces realizacji Narodowego Programu Szczepień za pośrednictwem „szczepieniobusa” – przekazała rzecznik wojewody lubelskiego Agnieszka Strzępka.

Dodała, że akcja potrwa w regionie do końca sierpnia. Szczepienia będą wykonywane jednodawkową szczepionką Johnson&Johnson, bez wcześniejszego umawiania się czy zapisywania na konkretną godzinę.

W nadchodzącym tygodniu specjalny ambulans będzie jeździć po powiecie łukowskim. Odwiedzi takie miejscowości jak: Serokomla, Adamów, Wojcieszków, Krzywda, Stanin, Wola Mysłowska, Stoczek Łukowski, Łuków, Trzebieszów.

Z kolei od środy w trasę wyruszy drugi „szczepieniobus”, który będzie działał punktowo, zwłaszcza w gminach z najniższym procentem wyszczepialności, a także podczas większych wydarzeń plenerowych.

– W weekendy w ramach zgłoszeń od gmin i powiatów będzie dojeżdżał na imprezy lokalne, takie jak: dożynki, festyny, wydarzenia sportowe – dodała pełnomocnik wojewody ds. szczepień Agnieszka Wolińska.

Według rządowego raportu szczepień, dotychczas w województwie lubelskim wykonanych zostało 1,4 mln szczepień. W pełni zaszczepionych jest 616 tys. osób. Gminy w których jest najmniej w pełni zaszczepionych mieszkańców to: Serniki (16,1 proc.), Serokomla (17,2), Wojcieszków (17,3). (PAP)

Gabriela Bogaczyk
Print Friendly, PDF & Email