Łotwa: Posłom bez certyfikatów covidowych zabroniono wstępu do parlamentu

Łotwa: Posłom bez certyfikatów covidowych zabroniono wstępu do parlamentu
Fot. Pixabay

We wtorek trzem posłom stuosobowego łotewskiego parlamentu zabroniono wstępu na obrady z powodu braku certyfikatów szczepienia przeciw COVID-19 – podaje Baltic News.

97 posłów okazało certyfikaty szczepień sejmowej komisji upoważnień, etyki i oświadczeń, co oznacza, że mogą uczestniczyć w posiedzeniach parlamentu.

Od poniedziałku mają zastosowanie zasady określone w nowej ustawie o tymczasowych dodatkowych wymaganiach dotyczących pracy członków parlamentu i samorządów lokalnych. Zgodnie z nią, wypłaty wynagrodzeń zostaną zawieszone dla posłów, którzy nie będą mieli prawa angażować się w prace parlamentu. Płatności zostaną wznowione od dnia, w którym dany poseł przedstawi certyfikat komisji.

Pozostali posłowie, którzy nie okazali ważnego zaświadczenia o szczepieniu lub wyzdrowieniu, negatywnego wyniku testu na obecność wirusa SARS-Cov-2 lub zaświadczenia lekarskiego o odroczeniu szczepienia, nie zostali wpuszczeni na obrady.

Jeden z posłów przebywa obecnie w areszcie z powodu oskarżeń o szpiegostwo, przez co nie mógł przedstawić zaświadczenia.

Jak podaje Baltic News, tymczasowe wymagania wobec posłów parlamentu i rad miejskich zostały nałożone m.in. w celu „promowania zaufania do realizowanej przez rząd polityki zapobiegania COVID-19 oraz okazania solidarności z innymi instytucjami państwowymi i lokalnymi”.

Według ogłoszenia zamieszczonego na oficjalnej stronie łotewskiego parlamentu, ustawa ma pozostać w mocy do 1 czerwca 2021 roku. (PAP)

Print Friendly, PDF & Email