Łódzkie: Rusza samochodowy punkt pobierania wymazów w Piotrkowie Trybunalskim

Łódzkie: Rusza samochodowy punkt pobierania wymazów w Piotrkowie Trybunalskim
Fot. Pixabay

W środę zostanie uruchomiony kolejny w woj. łódzkim samochodowy punkt do poboru próbek w kierunku badań na obecność kornawirusa. Ruszy on w Piotrkowie Trybunalskim na terenie dworca PKS.

O nowym punkcie drive thru poinformował oficer prasowy 9. Łódzkiej Brygady Obrony Terytorialnej (9 ŁBOT) major Arkadiusz Rubajczyk.

Punkt zorganizowano w Piotrkowie Trybunalskim na placu dworca PKS. Będzie działał do odwołania, codziennie w godz. 8:00-10:00.

Wymazy będą pobierane w szczególności od osób przebywających na kwarantannie i kierowanych do pobrania próbki przez sanepid. Zgłoszenie przyjazdu do punktu wskazane osoby będą mogły dokonać dzień wcześniej za pomocą strony internetowej pacjent.gov.pl.

Nowy samochodowy punkt pobierania wymazów powstał z myślą m.in. o przyjeżdzających do regionu piotrkowskiego pracownikach sezonowych, z których ponad 90 proc. stanowią obywatele Ukrainy.

Na trzy godziny przed badaniem nie należy: jeść, pić, palić i myć zębów.

Wymazy pobierane są bez opuszczania pojazdu, a przyjeżdżając do punktu należy: przyjechać własnym samochodem na wyznaczony czas, mieć założoną maseczkę zakrywającą usta i nos, mieć założone rękawiczki jednorazowe, posiadać przy sobie dokument tożsamości, kierować się poleceniami wydawanymi przez osoby obsługujące punkt oraz po badaniu wrócić do domu i czekać na wynik.

Mjr Rubajczyk przypomniał, że żołnierze WOT od 11 maja podobnego wsparcia przy punktach drive thru udzielają starostwu powiatowemu w Wieluniu, a od minionego piątku 29 maja tego typu punkt działa w Wieruszowie, gdzie całość zadań realizują łódzcy Terytorialsi przy wsparciu żołnierzy 5 pułku chemicznego z Tarnowskich Gór. Wcześniej, tj. w okresie od 5 do 26 maja br., żołnierze 9ŁBOT zorganizowali mobilny punkt pobierania wymazów w Ostrowie k. Opoczna. Wszystkie te działania są prowadzone we współpracy z łódzkim Urzędem Wojewódzkim i podległymi mu służbami sanitarnymi.

Bartłomiej Pawlak
Fot. Pixabay
Print Friendly, PDF & Email