Łódzkie: 9 punktów pobierania wymazów z umową NFZ

Łódzkie: 9 punktów pobierania wymazów z umową NFZ
Fot. Pixabay

Dziewięć punktów, w którym osoby w kwarantannie będą mogły wykonać ponowny wymaz, przygotował łódzki Narodowy Fundusz Zdrowia wspólnie z wojewodą i świadczeniodawcami. Ich liczba może się zwiększyć – poinformowała rzeczniczka łódzkiego NFZ Anna Leder.

Wyjaśniła, że zgodnie z zarządzeniem prezesa NFZ ryczałt za co najmniej dwugodzinną dobową działalność punktu pobrań wynosi 300 zł za dobę i 21 zł za każde pobranie od pacjenta przebywającego na obowiązkowej kwarantannie. W Łódzkiem do pobierania wymazów gotowych jest dziewięć punktów, niektóre z nich, np. punkty prowadzone przez Wojewódzką Stację Ratownictwa Medycznego czy szpital w Sieradzu, pobrały już pierwsze wymazy.

Punkty pracują codziennie co najmniej przez dwie godziny. Łódzki NFZ zaplanował ich rozmieszczenie tak, aby były w powiatach, w których jest najwięcej osób objętych kwarantanną. Leder zwróciła uwagę, że w Łódzkiem według danych z 7 maja objętych kwarantanną było 3 459 osób.

– Od poniedziałku ruszy wysyłka SMS-ów do osób objętych kwarantanną. SMS z zaproszeniem na badanie otrzyma osoba w jedenastej dobie kwarantanny tak, aby w dwunastej dobie wykonać badanie – powiedziała Leder. Podkreśliła, że punkty nie prowadzą badań komercyjnych.

Rzeczniczka przypomina również, że dotąd wymazy od osób na kwarantannie były pobierane przez osiem mobilnych zespołów wymazowych (ambulanse) finansowanych przez łódzki urząd wojewódzki.

Leder przedstawiła też listę punktów wraz z lokalizacją. Są to: Wojewódzki Specjalistyczny Szpital im. Biegańskiego w Łodzi (badanie w szpitalu), Samodzielny Publiczny ZOZ w Wieluniu (przy szpitalu), Szpital Powiatowy w Radomsku (przy szpitalu – punkt zaczyna pracę w poniedziałek 11 maja), Szpital Wojewódzki w Sieradzu (przy szpitalu), Wojewódzka Stacja Ratownictwa Medycznego w Łodzi, ul. Sienkiewicza 137/141 i Warecka 2, Wojewódzka Stacja Ratownictwa Medycznego w Zgierzu (ul. Parzęczewska 35), Wojewódzka Stacja Ratownictwa Medycznego w Skierniewicach (ul. Kozietulskiego 30) i Wojewódzka Stacja Ratownictwa Medycznego w Łasku (ul. 9 Maja 50).

Jacek Walczak (PAP)
Fot. Pixabay
Print Friendly, PDF & Email