Łódzcy strażnicy miejscy oddali krew

Łódzcy strażnicy miejscy oddali krew
Fot. Paweł Łacheta / UMŁ

W poniedziałek na dziedzińcu przed nową siedzibą Straży Miejskiej odbyła się uroczystość z okazji Dnia Straży Gminnej. Wyróżniający się funkcjonariusze otrzymali awanse na wyższe stanowiska służbowe oraz medale. Od samego rana ponad 20 funkcjonariuszy – honorowych krwiodawców – uczestniczyło w zbiórce krwi dla dwójki łodzian.

W uroczystości okazji Dnia Straży Gminnej wzięła udział Joanna Skrzydlewska, wiceprezydent Łodzi. Gratulując 59 strażnikom awansów i 28 wyróżnionym medalami powiedziała: – Poczucie bezpieczeństwa mieszkańców stanowi jeden z najważniejszych priorytetów miasta. Dlatego wasza służba jest tak ważna i potrzebna. Zawód strażnika miejskiego oraz codzienna, odpowiedzialna i niełatwa służba stawiają przed funkcjonariuszami wysokie wymagania i nowe wyzwania. Stanowią także rodzaj społecznej misji, która na pewno może być źródłem zawodowej satysfakcji.

Poniedziałkowa zbiórka krwi zorganizowana przez Klub Honorowych Dawców Krwi PCK Straży Miejskiej nabiera szczególnego znaczenia, gdyż zapasy krwi w regionie są bardzo małe. Często, by przeprowadzić operację, trzeba krew sprowadzać z innych województw.

– Dzięki podejmowanym inicjatywom Straż Miejska aktywnie uczestniczy w życiu miasta, wspiera organizację imprez, uczestniczy w akcjach sportowych, charytatywnych. Warto jednak pamiętać, że oprócz codziennej służby i dbania o bezpieczeństwo mieszkańców, strażnicy miejscy również pomagają łodzianom oddając krew ratującą zdrowie i życie – mówi Zbigniew Kuleta, komendant Straży Miejskiej w Łodzi.

– Regularnie, a nie tylko przy okazji świąt takich jak dziś, 50 strażników i osób zrzeszonych w naszym klubie, oddaje w skali roku ok. 50 litrów tego bezcennego leku. Dzisiejsza zbiórka przeznaczona jest dla dwóch osób, które zgłosiły się do strażników z Klubu Honorowych Dawców Krwi z prośbą o pomoc. Jedna z nich oczekuje na operację, a druga, walcząca z nowotworem, stale wymaga wsparcia – dodaje Marek Marusik, zasłużony krwiodawca i członek Klubu Honorowych Dawców Krwi PCK Straży Miejskiej.

Katarzyna Wąsik z UMŁ, również zasłużony krwiodawca, zachęca łodzian do oddawana krwi. – Oddając krew, oferujemy drugiemu człowiekowi najcenniejszy lek, którego nie da się wyprodukować w żadnym laboratorium. A tego leku bardzo teraz brakuje. Dlatego apeluję i zachęcam każdego, aby został honorowym dawcą krwi – apeluje.

Źródło UM Łódź
Fot. Paweł Łacheta / UMŁ
Print Friendly, PDF & Email