Łódzcy seniorzy grają w zielone. Na co przeznaczyli zdobytą dotację?

Łódzcy seniorzy grają w zielone. Na co przeznaczyli zdobytą dotację?
Fot. UM Łódź

Sadzą, przekopują i podlewają – seniorzy z Domu Pomocy Społecznej „Dom Kombatanta” wygrali w konkursie mikrograntów, a zdobytą dotację przeznaczyli na stworzenie zielonych przystani: bylinowej, lawendowej oraz przeznaczonej do obserwacji zwierząt.

Fizyczna i umysłowa aktywizacja

Zaledwie 2 tygodnie temu mieszkańcy DPS-u przy ul. Przyrodniczej cieszyli się z wygranej w miejskim programie mikrograntów. Seniorzy okazali się bardzo twórczy i udało im się zdobyć dotacje na dwa projekty – budowę przestrzeni do odpoczynku i obserwacji przyrody oraz zakątka do gier, np. w szachy. Szybko zdecydowali, że w zielonych strefach oprócz lawendy posadzą także berberysy, tawuły, pięciorniki, forsycje czy krzewuszki. Pracownicy DPS-u ruszyli na zakupy: ziemi, kory oraz samych roślin. Projekt „Z ekologią na Ty” szybko zaczął nabierać kształtów.

– Już po zakupach mieszkańcy zebrali się, by ustalić, gdzie posadzimy konkretne rośliny, a potem na próbę rozstawili sadzonki, by naocznie się przekonać, czy rośliny dobrze wyglądają. Niestety, nadciągnęły akurat upały i nasi podopieczni nie zawsze mieli siłę, by pracować w ogrodzie. Wtedy z odsieczą ruszyła młodzież ze Stowarzyszenia „Zostańmy Razem” im. Mateusza Kolad. Choć mamy środek wakacji, młodzi ludzie przyszli pomóc, dlatego tym bardziej należą im się podziękowania. Z pomocą pośpieszyły też rodziny naszych pracowników. Mąż jednej z opiekunek przekopał np. rabaty, na których chcemy posiać łąkę kwietną. Teraz czekamy na deszcze, bo ziemia niestety jest teraz zbyt sucha, by cokolwiek w niej siać. Tymczasem docierają do nas pierwsze karmniki i domki dla owadów, które zamontujemy w przystani do obserwacji zwierząt obok poidełek i budek lęgowych dla wiewiórek. Nowe zieleńce już wyglądają pięknie, a wiewiórki już wpadają w odwiedziny – cieszy się Małgorzata Drozdowska-Cupriak, dyrektor DPS-u „Dom Kombatanta”.

Takie działania bardzo aktywizują mieszkańców domu: zarówno fizycznie – przy pracach w ogrodzie, jak i umysłowo – w trakcie tworzenia projektu do konkursu mikrograntów.

– To świetny sposób na spędzanie wolnego czasu, ale też okazja do spacerów i przebywania na łonie przyrody. Ja to się najbardziej nie mogę doczekać stołu do gry w szachy i warcaby. Umiem grać w szachy, ale dawno tej gry nie ćwiczyłem. Teraz będzie okazja! – mówi Józef Śmigielski, mieszkaniec DPS-u, który współtworzył projekt.

Zdolni grantobiorcy

To nie pierwszy raz, gdy seniorzy z tej placówki zdobyli grant. W 2021 r. dzięki wnioskowi złożonemu w miejskim programie „Tworzenie społecznych ogrodów” w  „Domu Kombatanta” powstał nowy ogród. Rośliny pomogli zasadzić uczniowie jednej z łódzkich szkół.

– Otrzymaliśmy wówczas dotację na zakup ziemi, kory oraz roślin. Przy nasadzeniach pomagali uczniowie z zaprzyjaźnionej szkoły. Z pomocą 12 młodych osób z klasy VII F ze Szkoły Podstawowej nr 162 w Łodzi oraz ich wychowawczyni wysypaliśmy ziemię, nawieźliśmy ją i posadziliśmy nowe rośliny. Najwięcej wśród nich jest takich, które będą cieszyć oczy za rok, latem i jesienią. Te posadzone jesienią 2021 r. obecnie umilają naszym seniorom odpoczynek na świeżym powietrzu – dodaje Małgorzata Drozdowska-Cupriak.

„Dom Kombatanta” jest otoczony zielenią – znajduje się na tyłach parku Julianowskiego. Mieszkańcy mają w nim m.in. altanę, oczko wodne, a zimą oranżerię. Przy budynku powstały nowe ścieżki dla spacerowiczów, a na jego zewnętrznych ścianach pojawiły się murale z przyrodniczymi pejzażami. Z innego projektu DPS pozyskał sadzonki drzew, zaś Fundacja UNUM kupiła seniorom donice oraz zbiorniki na deszczówkę, która będzie wykorzystywana do podlewania roślin. Z zielonego otoczenia korzystają zarówno seniorzy, jak i ich ukochana sunia Luna adoptowana ze Schroniska dla Zwierząt.

UM Łódź
Print Friendly, PDF & Email