Łódź: Zostań wolontariuszem i pomagaj seniorom

Łódź: Zostań wolontariuszem i pomagaj seniorom
Fot. mat. pras. / UM Łódź

To wcale nie jest tak, że tylko ja pomagam. Korzyści są obopólne. Dzięki doświadczeniu pani Czesi mam okazję dowiedzieć się o wielu rzeczach, o których do tej pory nie miałam pojęcia – mówi Magdalena Pietrzkowicz, łódzka wolontariuszka Stowarzyszenia mali bracia Ubogich, która w ramach programu „Twoja Obecność Pomaga Mi Żyć” spotyka się z 80-letnią Czesławą Aleksandrowicz.

W ramach programu „Obecność” dla seniorów żyjących w osamotnieniu organizowany jest długoterminowy wolontariat towarzyszący. Wolontariusz regularnie odwiedza podopiecznego, systematycznie dzwoni i wspiera go w trudnych chwilach, budując w ten sposób wzajemną relację. Każdego podopiecznego odwiedza stale ten sam wolontariusz. Trwające min. 2 godz. i całkowicie bezpłatne wizyty odbywają się co najmniej raz w tygodniu. Polegają m.in. na rozmowach, wypiciu herbaty lub kawy, spacerze czy wycieczce.

Seniorze! Wolontariuszu! Zgłoście się!

Projekt jest realizowany w Łodzi od jesieni 2021 r. Stowarzyszenie nadal poszukuje i zaprasza do udziału w programie zarówno seniorów, jak i wolontariuszy.

– Samotni seniorzy w Łodzi potrzebujący wsparcia, m.in. w zakupach, przygotowywaniu posiłków czy sprzątaniu, otrzymują już taką pomoc w postaci usług opiekuńczych, które oferujemy – mówi Piotr Kowalski, zastępca dyrektora łódzkiego MOPS-u ds. programów społecznych i osób z niepełnosprawnościami. – Tego typu wsparcie, choć niewątpliwie bardzo ważne, nie zastąpi jednak rozmowy i po prostu bycia z drugim człowiekiem. Opiekunki robią, co mogą, ale czekają na nie także inni potrzebujący, dlatego nasi podopieczni chętnie decydują się na regularne odwiedziny wolontariuszy Stowarzyszenia.

Towarzyskie spotkania

Pani Czesława i jej wolontariuszka Magdalena poznały się po świętach wielkanocnych 2022 r. Spotykają się więc czwarty miesiąc.

– Na co dzień mam opiekunkę, która pomaga mi w codziennych obowiązkach – mówi pani Czesława mieszkająca na Bałutach. – To ogromne wsparcie dla mnie, ale taka opiekunka ma konkretne zadania i obowiązki do wykonania. Nie ma zbyt dużo czasu na wspólne rozmowy. Kiedy więc zatelefonował do mnie pracownik MOPS-u i zapytał, czy miałabym ochotę na takie bardziej towarzyskie spotkania, od razu się zgodziłam. Przecież tak przyjemnie jest po prostu z kimś porozmawiać.

Mieszkająca na Radogoszczu Magdalena Pietrzkowicz, z zawodu lekarz geriatra, o wolontariacie myślała już od jakiegoś czasu.

– Być może na co dzień nie mam zbyt dużo wolnego czasu, ale zależało mi na tym, by spędzić go w bardziej pożyteczny sposób, niż oglądając kolejny serial – opowiada. – Kiedy więc usłyszałam w radiu o programie Stowarzyszenia mali bracia Ubogich, od razu zaczęłam szukać więcej informacji na jego temat. Idea programu wydała mi się bardzo przemyślana, dlatego zdecydowałam się zgłosić i spróbować swoich sił.

Wspólne zainteresowania

Magdalena Pietrzkowicz, podobnie jak inni kandydaci na wolontariuszy, została zaproszona na rozmowę oraz na obowiązkowe szkolenie wprowadzające.

– Spotkanie seniora z wolontariuszem to nie jest spotkanie dwójki całkiem przypadkowych osób – mówi Klaudyna Kubiak, regionalny koordynator Stowarzyszenia mali bracia Ubogich w Łodzi. – Zanim obie strony ze sobą poznamy, bierzemy pod uwagę m.in. zainteresowania, charakter i preferencje każdej osoby, potencjał na znalezienie wspólnego języka, a także adres zamieszkania.

Spacery i wycieczki

W przypadku pani Czesławy i pani Magdaleny nić porozumienia i wzajemna sympatia pojawiły się od razu przy pierwszym spotkaniu. Panie korzystają obecnie z letniej aury i często wybierają się na wspólne wycieczki. Odwiedziły już m.in. park Julianowski, Ogród Botaniczny, Arturówek oraz Poddębice, rodzinne miasto pani Czesi! W planach jest również m.in. ul. Piotrkowska.

– Ze względu na problemy pani Czesławy z kręgosłupem wybieramy na spacery miejsca, w których są ławeczki, by od czasu do czasu przysiąść i zrobić przerwę – mówi wolontariuszka. – Zanim jednak wybierzemy się na wycieczkę, sprawdzamy, czy w danym miejscu na pewno możemy liczyć na taką możliwość.

Jak zapisać się na wolontariat?

Stowarzyszenie zaprasza do udziału w programie wolontariuszy. Zgłaszać mogą się osoby dorosłe, które chcą podzielić się swoim czasem i uwagą z drugim człowiekiem. Zainteresowani są proszeni o aplikację przez stronę internetową www.malibracia.org.pl/wolontariat.

Każdy senior, który czuje się samotny i chce spędzić czas z życzliwą, serdeczną i chętną do rozmów osobą, może również bezpośrednio skontaktować się z biurem Stowarzyszenia pod numerem telefonu 600 615 110 (czynnym od poniedziałku do piątku w godz. 12:00–14:00).

UM Łódź
Print Friendly, PDF & Email